Iguman oštetio državu za desetine miliona eura
Njegovo hapšenje je izazvalo burne reakcije vjerskih i konzervativnih krugova u Atini i Moskvi i razmjenu optužbi između ministarstava spoljnih poslova dviju država
Starješina jednog od najbogatijih i najmoćnijih grčkih manastira nalazi se u pritvoru, gdje čeka početak suđenja za višemilionsku prevaru države.
Pritvaranje igumana Jefrema, starješine svetogorskog manastira Vatoped, izazvalo je spor da Rusijom, koja to smatra kršenjem ljudskih prava.
Jefrem (56), koji je rođen na Kipru, tereti se da je prije šest godina osmislio šemu zamjene bezvrijednog zemljišta manastira Vatoped za državne posjede i skupe zgrade u Atini. Tužioci su izjavili da je država tim ugovorima oštećena za desetine miliona eura.
Jefrem odbacuje sve optužbe. Smješten je u najveći grčki zatvor Koridalos u Atini i mogao bi se suočiti sa dugotrajnom robijom ako bude proglašen krivim.
Tužioci su zatražili pritvor zbog težine optužbi i mogućnosti uticaja na svjedoke.
Jefrem je bio u kućnom pritvoru u manstiru Vatoped od subote, po povratku sa turneje prikupljanja sredstava po Rusiji, gdje se sastao sa premijerom Vladimirom Putinom, prenio je Rojters.
Protest sveštenika
Njegovo hapšenje je izazvalo burne reakcije vjerskih i konzervativnih krugova u Atini i Moskvi i razmjenu optužbi između ministarstava spoljnih poslova dviju država.
„Veoma smo zabrinuti zbog odluke grčkog suda da ga drži u pritvoru prije suđenja, uprkos preporukama Evropskog suda za ljudska prava“, saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova.
Grčko ministarstvo spoljnih poslova je uzvratilo da „Grčka ne prihvata da joj se dijele lekcije“ po pitanju poštovanja ljudskih prava.
Grčki sveštenici su protestovali ispred zatvora u znak podrške Jefremu, prenio je BBC.
Prestižni manastir ima brojne poznate ljubitelje u Grčkoj i u inostranstvu, među kojima je britanski princ Čarls, koji je česti posjetilac, piše Rojters.
Skandal je doprinio padu grčke konzervativne vlade 2009. a istraga je vođena protiv tri ministra.
Sporni manastir
Međutim, slučaj protiv njih je odbačen na osnovu zakona o zastarjelosti, koji se primjenjuje samo na bivše vladine funkcionere. Istraga je nastavljena protiv sveštenika i ostalih javnih zvaničnika.
I lider jedne grčke stranke žali zbog igumanovog hapšenja. „Strpali su ga u zatvor...dok su na slobodi ostali koji su pronevjerili novac grčkog naroda,“ rekao je Rojtersu Jorgos Karacaferis, lider desničarske stranke LAOS, članice vladajuće koalicije.
Afera je nazvana „Vistonida“ po jezeru u prefekturi Ksanti, za koje je manastir tvrdio da ga je prije hiljadu godina dobio na poklon, što država nije priznala.
Manastir je na ime vlasništva nad jezerom kupovao nekretnine, od kojih je neke odmah prodavao po visokim cijenama, što je država nazvala bogaćenjem od „prodaje magle“.
( Angelina Šofranac )