Loše gazdovano kolašinskim šumama
“Drvna masa za postojeća šumska tla daleko je od optimalne mogućnosti i manja je za više od 20 procenata u prosjeku"
Iz Informacije o ostvarenom javnom interesu u oblasti eksploatacija šuma, šljunka i pijeska koju je pripremila radna grupa i koja će se pred odbornicima kolašinskog parlamenta naći na prvom narednom zasjedanju, gazdovanje šumamama na području te opštine u minulih tri decenije bilo je neracionalno.
“Drvna masa za postojeća šumska tla daleko je od optimalne mogućnosti i manja je za više od 20 procenata u prosjeku. Četinari u pojedinim šumama učestvuju sa svega 20 procenata, narušena je biološka ravnoteža, a sve to zbog prehvata na pojedinim vrstama (jela i smrča). Ekonomske i biološke posljedice će imati i značajno umanjenje kvaliteta drveta”, piše između ostalog u toj informaciji.
Radna grupa je naglasila da će „tako neracionalno stanje, i sa biološkog i sa ekonomskog aspekta”, biti karakteristično i za naredni period, pa se preporučje posebna pažnja pošumljavanju.
U informaciji se navodi da je tokom 2011. godine po osnovu naknada za korišćenje šuma na području opštine trebalo da bude prihodovano oko 368.000 eura, od čega, shodno lokalnoj upravi, pripada 70 procenata, odnosno oko 256.000 eura.
Četinari sa svega 17,2 procenta
Koncesionari su tri preduzeća DOO “Pelengić Trade” iz Bijelog Polja, na lokaciji Pješčanica- Pčinja i Komovi I , beransko DOO “Fagus elementi” na lokaciji Komovi I i “Trudbenik” iz Mojkovca na lokaciji Rečinska Rijeka- Vranještica. Cijene po kojima je njima odobrena sječa šume bile su od 10,3 do 16,3 eura po metru kubnom za četinare, odnosno od 6,5 do 8,5 eura po metru kubnom za lišćare.
“Ukupna površina pod šumom na području kolašinske opštine je 33,3 hektara, od čega je pod visokim privrednim šumama oko 19,3. Ukupni godišnji prirast je 672, 6 metara kubnih, dok je sječiva masa 67,2 metra kubna. U visokim privrednim šumama četinari učestvuju sa svega 17,2 procenta, a riječ je uglavnom o jeli”, piše u informaciji opštinske radne grupe.
Osnivanje vodoprivredne inspekcije napredak
Kada je riječ o ekspoataciji šljunaka i pijeska, radna grupa je zaključila da je posebnu teškoću predstavlja nedovoljno sprovođenje nadzora od strane državnih organa u minulom periodu.
"Ovo se posebno odnosi na eksploataciju šljunka i pijeska, o čemu dovoljno govore podaci uprave za vode, prema kojima je za period od dvije minule godine zaključen samo jedan koncesioni ugovor. Osnivanje vodoprivredne inspekcije u lokalnoj upravi predstavlja napredak i način da se stanje u toj oblasti unaprijedi", zaključila je radna grupa, i preporučila intenzivnu saradnju sa resornim ministarstvom i Upravom za vode.
( Dragana Šćepanović )