Kako je propao nekad uspješan motel Borići kod Herceg Novog

Motel je izgrađen krajem ljeta 1977. godine. Propadanje objekta počelo je devedesetih godina kada su počela ratna dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije

705 pregleda0 komentar(a)
18.12.2011. 18:31h

Propadanje motela Borići u zaleđu Herceg Novog, koji je nekada bio u valsništvu HTP Boka, može biti živopisan primjer za stanje u turizmu i hotelijerstvu u ovom dijelu Boke.

Nekad bogati gosti, danas ovce i krave

Od nekada popularnog i visokokategorisanog objekta ostala je ruinirana zgrada, uništen enterijer, elektro i vodovodne instalacije. Sada se u njemu ponekad od nevremena skloni stado ovaca ili krava.

Propadanje objekta počelo je devedesetih godina kada su počela ratna dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije. Prestali su da dolaze Dubrovčani, gosti iz inostranstva, a domaći su imali druge brige i pomanjkanje novca
Motel je izgrađen krajem ljeta 1977. godine. Osim dvije sale - jedna sa 134, a druga sa 20 mjesta i kaminom, motel je imao sobe sa 17 ležajeva , dvije velike terase, kuhinju, parking i sve ostale prateće sadržaje. Imao je sopstveni agregat u slučaju nestanka električne energije, kao i stalnu snabdjevenost vodom.

Nekadašnji upravnik motela Milovan Samardžić kaže da je interesovanje turista, ali i domaćeg stanovništva, bilo ogromno, a oni su radili preko cijele godine. Sarađivali su sa agencijama iz Dubrovnika, Budve i naravno Herceg Novog, sa Globturom, Kompasom, Atlasom, Inex-om, Montenegro turistom. Gosti su im bili Norvežani, Njemci, Francuzi, Danci i turisti iz svih krajeva ex-YU. Među gostima bili su i književnici Mihailo Lalić, koji je u motelu jedne godine proveo 15 dana, Zuko Džumhur i drugi.

U motelu su organizovali ručkove, večera, dočeke Novih godina, a vikendom je goste zabavljala živa muzika.

"Dešavalo se da na parkingu bude 40-ak vozila sa dubrovačkom registracijom za jedan vikend", sjeća se Samardžić.

Nije bila rijetkost da u jednom danu spreme ručak za 120 osoba. Sopstvenim minibusom su prevozili grupe zainteresovanih izletnika do motela.

U motelu su radila dva kuvara, dvije pomoćne radnice u kuhinji, četiri konobara i jedan vozač i posla je za sve bilo dovoljno.

Što nije uspio požar, uradila je privatizacija

Propadanje objekta počelo je devedesetih godina kada su počela ratna dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije. Prestali su da dolaze Dubrovčani, gosti iz inostranstva, a domaći su imali druge brige i pomanjkanje novca. U požaru 2000. godine koji je zahvatio područje Borića gdje je i i istoimeni motel, uništeno je nekoliko hektara borove šume i onesposobljen dalekovod, pa je snabdijevanje strujom motela bilo onemogućeno. Sam objekat ostao je netaknut.

Međutim, naredne godine motel je zakupio privatnik i radio godinu i po, a onda i on odustao. I vrtoglavo propadanje je počelo.

Milić Popović, izvršni direktor Vektra Boka – kompanije koja je nakon privatizacije HTP Boka postala vlasnik i motela Borići, ističe da su objekat zatekli u devastiranom stanju. Kaže i da su sada, osim uništenog objekta- problem voda i struja, te da nema infrastrukture.

"Novljani nemaju običaj da koriste zaleđe da odu na izlet, a i klijentele koja bi koristila objekat kakav su motel Borići, danas nema", tvrdi Milić.

Za sada nemaju u planu obnovu tog objekta, ali su spremni da ga izdaju, ako bi neko bio zainteresovan.

Turistički poslenici godinama ističu da današnji moderni nomadi traže aktivan odmor, da je neophodno turistički valorizovati zaleđe Herceg Novog i gostu ponuditi nešto više od kreveta i ležanja na plaži, ali pomaka nema. Onda i ne čudi što u lijepoj prirodi na samo 15 kilometara od Herceg Novog propada motel koji je nekada donosio prihod i obogaćivao izletničku ponudu grada.

Galerija