Belgija dobila vladu poslije 540 dana krize
Nova vlada obećava najdublje reforme u državi posljednjih decenija i obvezuje da se oporavi finansijsko stanje države
Belgija je konačno dobila vladu poslije 540 dana od parlamentarnih izbora, što je do sada najduža politička kriza u istoriji te zemlje.
Belgijski kralj Albert II imenovao je socijalistu Elia di Rupa za premijera, koji je tako postao prvi frankofoni premijer poslije više od tri decenije.
Dosadašnji ministar finansija Didije Rejnders postao je ministar vanjskih poslova, a njegov prethodnik na tom mjestu Stiven Vanakere dobio je resor finansija.
Kako prenose agencije nova vlada ima 13 ministara i 6 državnih sekretara, dok je prethodna vlada Iva Leterma imala 15 ministara i sedam državnih sekretara.
18 mjeseci od pada vlade Leterma i 540 dana poslije parlamentarnih izbora održanih 13. juna 2010. Belgija je dobila vladu.
Osnovni uzrok krize je nesuglasica oko budućeg uređenja zemlje između većinskih Flamanaca na sjeveru zemlje i frankofonih Belgijanaca koji žive u južnoj pokrajini Valoniji i koji su većina u glavnom gradu Briselu.
Nova vlada obećava najdublje reforme u državi posljednjih decenija i obvezuje da se oporavi finansijsko stanje države.
Vlada mora da zadovolji zahtjeve Flamanaca za daljim ustupanjem belgijskim regijama, a možda će morati da prepravi proračun za koji ekonomisti tvrde da se temelji na previše optimističnim predviđanjima ekonomskog rasta.
Dogovor o proračunu je postignut tek pošto je agencija za kreditini rejting Standard & Poor's snizila belgijski rejting na AA sa AA+.
Finansijska tržišta su dugom opterećenu Belgiju nagradila smanjenjem cijena njenih pozajmica nakon postizanja dogovora o proračunu prošle sedmice. Nova vlada mora da sprovede 180 stranica dug sporazum pošto je već izgubila godinu i po od njenog četvorogodišnjeg mandata.
( Vijesti online )