Iz elektrane u Fukušimi iscurilo 45 tona radioaktivne vode
Incident se dogodio u jeku kampanje tokijske elektrodistribucije da stabilizuje situaciju u elektrani i ugasi reaktore do kraja godine
Iz nuklearne elektrane Fukušima tokom vikenda je iscurilo oko 45 tona radioaktivne vode, od čega je dio završio u okeanu, saopštila je kompanija "TEPCO", operator oštećene japanske nuklearne elektrane.
"TEPCO" navodi da je u nedjelju otkriven problem u postrojenju za dekontaminaciju vode i da je curenje stalo poslije gašenja uređaja.
Radioaktivna voda oticala je kroz pukotinu u betonskoj ogradi i procjenjuje se da je oko 300 litara završilo u okeanu.
Incident se dogodio u jeku kampanje tokijske elektrodistribucije da stabilizuje situaciju u elektrani i ugasi reaktore do kraja godine.
Curenje radioaktivne vode iz Fukušime u okean poslije zemljotresa i cunamija 11. marta izazvalo je strah od kontaminacije morske hrane u priobalnom pojasu.
U vodi iz bazena za prečišćavanje u nedjelju je koncentracija cezijuma 134 iznosila 16.000 bekerela po litru, odnosno 29.000 bekerela po litru za cezijum 137, navodi "TEPCO".
To je 270, odnosno 322 puta više od zvaničnih bezbjednosnih ograničenja.
Cezijum 137 je opasan jer se u prirodi zadržava decenijama i emituje radijaciju koja može izazvati teška oboljenja, poput raka.
Period poluraspada cezijuma 134 je oko dvije godine, dok cezijum 137 ostaje stabilan punih 30 godina.
"TEPCO" vrši prečišćavanje vode koja je iskorišćena za hlađenje oštećenih reaktora.
Tri reaktorska jezgra su se poslije zemljotresa i udara ogromnog talasa istopila, kad je u elektrani otkazao sistem hlađenja.
Galerija
( Vijesti online )