Novi Predlog zakona o CANU ukida DANU
"Jedan od razloga za donošenja zakona je činjenica što dosadašnji nije bio usklađen sa Ustavom"
Prijedlog zakona o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti (CANU), koji je danas usvojila Vlada, predviđa ukidanje Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU). Ministar nauke Sanja Vlahović kazala je, nakon sjednice Vlade da CANU može biti jedina institucija koja može nositi taj naziv, dakle eliminiše postojanje drugih koje mogu nositi naziv akademija nauka. "Jedan od razloga za donošenja zakona je činjenica što dosadašnji, koji je posljednji put mijenjan prije 18 godina, nije bio usklađen sa Ustavom, jer nije upućivao da članovi Akademije treba da budu crnogorski državljani”, rekla je ona. Kao drugi razlog navela je potrebu usaglašavanja tog Zakona sa pravom Evropske unije (EU), kao i sa Ugovorom o stabilizaciji.
"Jedan od razloga za donošenja zakona je činjenica što dosadašnji nije bio usklađen sa Ustavom"Prema njenim riječima, treći razlog je to što je Vlada prihvatila Strategiju naučno – istraživačke djelatnosti koja definiše dva pravca akumulacije naučnog potencijala – da se on akumulira u jednoj krovnoj instituciuji koja je od najvišeg značaja i u okviru centara uspješnosti kao budućih institucija koje će biti generatori inovacija. "Novina predloženog zakona je da CANU može biti jedina institucija koja može nositi taj naziv, dakle eliminiše postojanje drugih koje mogu nositi naziv 'akademija nauka'", kazala je Vlahović.
Naučni potencijal pod kapom CANU Prema njenim riječima, Vlada na taj način čvrsto postavlja temelj onog u šta stvarno vjeruje - da CANU treba da bude jedina krovna, naučna institucija, pod čijom kapom će biti objedinjen naučni potencijal.
"Vlada na taj način čvrsto postavlja temelj onog u šta stvarno vjeruje - da CANU treba da bude jedina krovna, naučna institucija"Druga inovacija je da Zakon predviđa da će članovi Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU), kroz određenu proceduru moći da pređu u CANU. Taj prelazak će, poštujući određenu proceduru na vanrednoj skupštinskoj sjednici CANU, morati da bude verifikovan.
"U prosesu verifikacije razmotriće se tri elementa – dokumentacija na osnovu koje je član DANU izabran u to zvanje, njegova pismena saglasnost da želi da pređe u CANU i da je kandidat ispunio sve zakonske uslove", pojasnila je ona.
Uvođenje inostranog člana Novina je i da se uvodi i kategorija inostranog člana CANU. "To znači da ćemo sa velikim zadovoljstvom i pažnjom u buduće tretirati ljude koji nisu crnogorski državljani a zaslužuju da se nađu u CANU, u tom smislu će dobiti status inostranog člana", rekla je Vlahović. Ona vjeruje da će CANU sada davati i poseban i puniji doprinos, “posebno što Zakon predviđa da Akademija ima obavezu da štiti i afirmiše crnogorsku nacionalnu, duhovnu i državnu tradiciju”.
Vlahović: Najljepše je raditi sa akademicima Vlahović je navela da će CANU biti povjereni i mnogi važni strateški dokumentiu, kao što je enciklopedija Crne Gore. Upitana da li se očekuju problemi u implementaciji, imajući u vidu neka razilaženja CANU i DANU, Vlahović je kazala da je najljepše raditi sa akademicima, jer su temelj akademskog razmišljanja različita mišljenja, koja "u sinergetskom duhu nalaze dobra rješenja".
"Ne treba da postoji bojazan od rizika i usporavanja u implementaciji tog Zakona"Ona je kazala da je sigurna da ne treba da postoji bojazan od rizika i usporavanja u implementaciji tog Zakona. "Ovaj zakon je na neki način pomirenje i kvalitetno rješenje onog što je Vlada željela kao strateški cilj i onog što su bile intencije CANU. Sigurna sam da će akademici na akademskom nivou pristupiti implementaciji Zakona", kazala je Vlahović.
( Mina )