Salafisti nova politička snaga u Egiptu

Prvi parlamentarni izbori u Egiptu od svrgavanja Hosnija Mubaraka označili su i politički debi potencijalno moćnog novog igrača na sceni, ultrakonzervativnog islamskog pokreta poznatog kao Salafis

0 komentar(a)
29.11.2011. 10:30h

Na nekoliko biračkih mjesta u Aleksandriji juče je bilo primjetno prisustvo pripadnika tog pokreta, čiji su članovi prepoznatljivi po dugim bradama bez brkova, odnosno dugim odorama i velovima kod žena kojima se od tijela vide samo oči.

Njihovo prisustvo u redovima za glasanje raslo je tokom dana, dok su žene sa velovima i rukavicama dijelile letke Nor partije, predstavnika Salafista na izborima.

"Svako ko se boji Salafista ne zna ko smo. Nor partija razumije religiju na način na koji je to Bog želio i vodiće nas na pravi način", rekla je 43-godišnja Um Ibrahim koja je dovela djecu na glasanje.

Očekuje se da će islamske partije dobro proći na izborima i da će vjerovatno dobiti veliki broj mjesta ili većinu u idućem sazivu parlamenta, što znači da će se u Egiptu religija umiješati u politiku.

Najsnažnija među njima je Muslimansko bratstvo, najorganizovanija politička snaga u zemlji koja postoji 80 godina sa mrežom aktivista i humanitarnih organizacija širom zemlje.

Poslije Mubarakovog odlaska s vlasti, novoosnovana partija Salafista predstavlja izazov za Muslimansko bratstvo u vjerskom bloku.

Ideološki gledano, Muslimansko bratstvo djeluje umjereno u poređenju sa Salafistima. Ta partija zalaže se za tvrdokornu interpretaciju islama u saudijskom stilu koja isključuje kompromis u bukvalnoj interpretaciji šerijatskog zakona i zalaže se za strogu segregaciju polova. O demokratiji misle da omogućava ljudskom zakonu za zaobiđje Božiji.

Tokom predizborne kampanje, njihovi potezi iznenadili su mnoge u Egiptu, gdje vjernici obično ne privlače mnogo pažnje. Na skupu u Aleksandriji, pripadnici Salafisa prekrili su jednu statuu tkaninom pošto su se na njoj nalazile i sirene. Jedan lider tog pokreta odbio je da učestvuje u TV emisiji dok voditeljka ne stavi maramu na glavu.

Ipak, pokret Salafis objašnjava u čemu je privlačnost islamskih frakcija. U zemlji u kojoj je siromaštvo rasprostranjeno, islamisti su, za razliku od liberala, preuzeli vođstvo u humanitarnom radu u socijalnim programima, uključujući besplatne ljekarske i obrazovne usluge za siromašne.

Dok liberali strahuju od uvođenja islamskog zakona, neki u islamskim kandidatima vide moralne osobe koje bi teže podlegle korupciji.

"Razvedena sam i kandidati Nor partije uvijek su mi novčano pomagali. Najmanje što mogu je da im tu uslugu vratim na izborima", kazala je 52-godišnja majka dvoje djece Horeja Atia.

Salafis pokret postoji decenijama, ali je donedavno bio izvan politike. U posljednjoj deceniji se proširio i stekao nove pristalice, posebno među siromašnima. Ipak, mnogi Egipćani još ga vide kao "uvoz" iz Saudijske Arabije.

Među njihovim uporištima je Aleksandrija, u kojoj se nalazi glavni vjerski institut tog pokreta. Kandidati Nor partije nadmeću se za 22 od 24 poslanička mjesta koja pripadaju Aleksandriji, a rukovodstvo stranke tvrdi da imaju izglede da dobiju 15 mjesta.

Danas je drugi dan glasanja

U Egiptu je danas drugi dan glasanja u prvom krugu parlamentarnih izbora od pada predsjednika Hosnija Mubaraka, na koje su birači izašli u velikom broju uprkos političkim napetostima, javila je državna televizija.

Egipćani će 498 poslanika zastupničkoga doma Narodne skupštine izabrati u nekoliko izbornih krugova, koji se u pojedinim pokrajinama održavaju u različitim terminima. U ponedjeljak su izbori počeli u Kairu i u drugom najvećem gradu Aleksandriji. Drugi krug održaće se 5. decembra. Suec i Ausan izaći će na birališta 14. decembra, a 3. januara Sinaj i područje delte Nila.

Konačni izborni rezultati očekuju se 13. janura. Izborni ciklus nastaviće se od 29. januara do 11. marta izborom senatora u Šuru (gornji dom) dvodomnog egipatskog parlamenta.

Nezavisni američki posmatrači su prenijeli pozitivne reakcije nakon prvog dana, rekao je jedan portparol Stejt Dipartmenta.

"Ono što su do sada vidjeli je dosta pozitivno. Visoko učešće bez nasilja govori o uspješnom prvom danu izbora", rekao je Mark Toner.