Pljevlja: Sve više žena žrtava nasilja
Za prvih šest mjeseci ove godine registrovano je 25 slučajeva, a ovaj podatak ukazuje da će broj slučajeva nasilja u porodici biti isti kao prethodne godine
Prema podacima Centra za socijalni rad, u Pljevljima je u posljednje četiri godine evidentirano povećanje slučajeva porodičnog nasilja. Samo u prošloj godini registrovana su 52 slučaja porodičnog nasilja što je skoro pet puta više u odnosu 2007. kada ih je bilo 11.
Godinu kasnije zabilježeno je 19, a 2009. godine 20 takvih slučajeva.
Za prvih šest mjeseci ove godine registrovano je 25 slučajeva, a ovaj podatak ukazuje da će broj slučajeva nasilja u porodici biti isti kao prethodne godine.
Godinu kasnije zabilježeno je 19, a 2009. godine 20 takvih slučajeva.Direktor Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak Juso Ajanović kaže da su njihove procjene da nije došlo do povećanja nasilja u porodici, već da je povećan broj registrovanih slučajeva, kao posljedica emancipacije žena koje više nijesu spremne da trpe nasilje.
Među registrovanim slučajevima porodičnog nasilja ima i onih koje su počinila djeca, ali ih je ipak najviše onih koje su počinili muževi. Najčešće je psihičko, seksualno i fizičko nasilje, koje se često završi sa teškim tjelesnim povredama.
Žene rijetko reaguju
On kaže da njihova praksa govori da je i ranije bilo slučajeva porodičnog nasilja, ali su se žene teže odlučivale da prijave svoje supružnike.
Među prijavljenim nasilnicima ima i žena koje su svoje supružnike i psihički i fizički maltretirale, ali Ajanović kaže da su to rijetki slučajevi.
Nasilje je najčešće u porodicama sa maloljetnom djecom, ali često se dešava i među starijim supružnicima.Direktor Centra za socijalni rad kaže da se svi slučajevi porodičnog nasilja procesuiraju, ali svi nasilnici ne budu kažnjeni, jer tokom postupka stranka u sporu povuče prijavu.
Nasilje je najčešće u porodicama sa maloljetnom djecom, ali često se dešava i među starijim supružnicima.
„U velikom broju slučajeva imamo povratnike u porodičnom nasilju, iako su nakon izrečenih mjera obećavali da to više neće raditi“, rekao je Ajanović.
Prema njegovim riječima, najčešći uzročnik porodičnog nasilja je alkohol, loš materijalni položaj, kao i patološka ljubomora jednog od supružnika.
Rijetki razvodi brakova
Zanimljivo je da među porodicama u kojima je registrovano nasilje, rijetko ima razvoda braka. Supružnici su i pored zlostavljanja koje trpe zarad djece i okoline spremni da ostanu u bračnoj zajednici.
U prošloj godini razvedeno je deset brakova, a bila su podnijeta 43 zahtjeva za razvod braka.
U prošloj godini razvedeno je deset brakova, a bila su podnijeta 43 zahtjeva za razvod braka.U porodicama sa poremećinim porodičnim odnosima, ističe on, najviše trpe djeca, a zaposleni u Centru na to stalno roditeljima ukazuju.
Ajanović je kazao da su sudovi izrekli više novčanih i zatvorskih kazni nasilnicima, kao i druge zakonske mjere.
Prema njegovim riječima, ovakve kazne utiču na prestupnike, pa je među njima mali broj onih koji ponovo počine isti prestup.
( Goran Malidžan )