Krivokapić izbjegao da dočeka i isprati Vujanovića

Krivokapić nije ustao u momentu kad je Vujanović napuštao salu, već je, pošto mu se zahvalio na učešću, nastavio predsjedavanje sjednicom

0 komentar(a)
Filip Vujanović, Ranko Krivokapić, Foto: Arhiva Vijesti
16.11.2011. 18:46h

Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić nije poštovao uobičajenu praksu i, kao što to uvijek čini sa gostima, u plenarnu salu nije ušao sa predsjednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem, koji je u Skupštinu došao da bi obrazložio predlog da Fetija Međedović ponovo bude izabrana za sudiju Ustavnog suda.

Umjesto sa Krivokapićem, Vujanović je u plenarnu salu ušao u pratnji potpredsjednika Skupštine i DPS-a Željka Šturanovića.

Krivokapić je, par minuta prije Vujanovića, sam ušao u salu. Nakon što je završena rasprava Vujanovića, koji nije želio da odgovara na pitanja novinara, iz Skupštine je ispratio Šturanović.

Krivokapić nije ustao u momentu kad je Vujanović napuštao salu, već je, pošto mu se zahvalio na učešću, nastavio predsjedavanje sjednicom.

Tako su Krivokapić i Vujanović ponovo demonstrirali da su na ratnoj nozi. Krivokapić i njegov SDP Vujanovića redovno optužuju da je naklonjen Srbiji, Borisu Tadiću i Srpskoj pravoslavnoj crkvi i da ne štiti crnogorske nacionalne intrese, a šef države je prije nekoliko mjeseci javno saopštio da više ne želi da ima bilo kakvu privatnu komunikaciju sa Krivokapićem, već samo službenu.

Izbor na formalnom nivou

Poslanici opozicije negodovali su što se izbor sudije Ustavnog suda sveo na previše formalan nivo. Emilu Labudoviću (Nova) je zasmetalo što Vujanović „nije udostojio Skupštinu“ i usmeno obrazložio „zašto će Međedović još jednom predložiti za mandat“.

„U srećnim državama to je krov jednog sistema, to su ljudi koj su izjednačeni sa akademicima. Ovdje Ustavni nije ni 'u' od toga. Prema desetinama naših žalbi taj sud se odnio kao politički, vodeći se političkim, a ne pravnim motivima“, poručio je Labudović.

Objašnjavajući da predlog u parlamentu nije dodatno obrazložio zato što ga je već detaljno pojasnio u pismenoj formi, a ne zato što ne poštuje Skupštinu, Vujanović je rekao da bi o kvalitetu Ustavnog suda ocjenu trebalo da da javnost: „Slažem se sa konstatacijom da bi sud morao da bude ažuran. Mislim da je dobro da se broj sudija poveća sa sedam na devet“.

Koča Pavlović (PzP) rekao je da se Crna Gora ne može pohvaliti činjenicom da je Ustavni sud „prepoznat kao autonoman“, navodeći da bi bilo dobro da se čuje dodatno obrazloženje „šta je to u dosadašnjem, ne tako malom i kratkom radu, kvalitetno što Međedović preporučuje za još jedan mandat“. Njemu nije bilo jasno i zašto se ide u proceduru imenovanja, ako su u toku izmjene Ustava u dijelu pravosuđa.

U odbranu predloga Vujanovića stao je Ervin Spahić (SDP), navodeći da je riječ o sudiji na čiji rad nikada nije bilo primjedbi, dok je poslanik SNP-a Neven Gošović kazao da SNP ne podržava Vujanovićev, ali ni bilo koji drugi predlog, iz razloga neefikasnosti i političke zavisnosti Ustavnog suda.

Vaselj Siništaj iz kluba albanskih stranaka kazao je da nijednog Albanca nema u Apelacionom, Upravnom, Ustavnom i Vrhovnom sudu, pitajući se hoće li u dogledno vrijeme makar jedan Albanac biti predložen za sudiju: „U albanskoj manjini ima dosta stručnjaka pravnika, a ima i uglednih sudija i advokata. Čak ni kod predsjednika nema nijednog Albanca. Čini mi se da institucija predsjednika treba da dokaže da je on predsjednik svih građana“.

Skupština će se o predlogu da Međedović bude i dalje sudija Ustavnog suda izjasniti na današnnjoj sjednici

Policija se pravi naivna iako se u Plavu sve švercuje

Skupština će se danas izjasniti i o predlogu vrhovne državne tužiteljke Ranke Čarapić da osnovni državni tužilac u Plavu bude Erdan Feratović. Ističući da na teritoriji Plava „caruje šverc raznih vrsta robe“, Emilo Labudović (Nova) kazao je da nadležni po tom pitanju ne čine ništa, te da „policija to ne smije da zaustavi praveći se naivna”.

„Tužilačka organizacija ne smije da mrdne prstom, a zna se ko tamo švercuje oružje, šumsku građu i drogu. Otvoreno se sumnja da tamo ima i šverca ljudi. Dok je tako ne mogu da glasam za ovaj predlog sve da je taj čovjek novi Eliot Nes“, poručio je Labudović.

Poslanik PzP-a Branko Radulović ocijenio je da je crnogorsko tužilaštvo zatočeno, unutar i spolja i da bi ga trebalo ukinuti: "I izvršiti reizbor novog tužilaštva, samostalnog, koje će suditi prema pravdi i neće biti selektivno. Zbog našeg tužilaštva, ne samo što nijesmo slobodna država jer tužilašto sudi selektivno, već je to koštalo državu milijarde eura”.

Bulatović traži da ANB kaže sve o Džomiću

Predrag Bulatović (SNP) najavio je da će inicirati kontrolno saslušaje direktora ANB-a Vladana Jokovića nakon odbijanja zahtjeva da se svešteniku SPC Veliboru Džomiću odobri privremeni boravak u Crnoj Gori, optužujući MUP da progoni sveštenike.

"Vi ste njega odbili na osnovu tajnih podataka ANB-a. Neće se sve završiti na ovome, imamo Odbor za odbranu i bezbjednost da vidimo koje su to mjere tajnog nadzora rezultirale da Džomić ne može da dobije privremeni boravak, jer je navodno opasan po nacionalnu bezbjednost.

To će proći kroz kontrolno saslušanje direktora ANB-a. Vidjećemo da li je Džomić bio pod tajnim nadzorom i da li je sud o tome odlučio", rekao je Bulatović, uvjeren da je u pitanju "politička ujdurma SDP-a".