SAD od Kine traže veći pritisak na Iran
Kina, koja je zajedno s Rusijom jedna od glavnih diplomatskih potpora Irana, odbacila je pozive za uvođenje dodatnih sankcija i insistirala na nastavku dijaloga o nuklearno pitanju
Američka državna sekretarka Hilari Klinton zatražila je od Kine da iskoristi svoj uticaj i poveća pritisak na Iran nakon novih optužbi da Teheran nastavlja s programom za proizvodnju nuklearnog oružja, izjavili su američki zaničnici.
Klinton je tokom susreta na Havajima s kineskim šefom diplomatije Jangom Điečijem, s kojim se sastala uoči azijsko-pacifičkog samita koji će se održati ovog vikenda, detaljno razgovarala o Iranu i pozivima Zapada da se uvedu dodatne sankcije ovoj islamskoj republici, rekao je jedan američki zvaničnik.
Američka državna sekretarka je rekla kako je ključno da kineski državnici komuniciraju privatno, ali i javno s iranskim vlastima, kazao je zvaničnik koji je prisustvovao razgovorima.
Klinton je izrazila zabrinutost zbog stanja ljudskih prava u Kini, kao i zbog njene makroekonomske politike, ali je istakla da SAD ne pokušava da ograniči sve snažniju azijsku silu
Kina, koja je zajedno s Rusijom jedna od glavnih diplomatskih potpora Irana, u četvrtak je odbacila pozive za uvođenje dodatnih sankcija i insistirala na nastavku dijaloga o iranskom nuklearnom pitanju.
Međunarodna agencija za atomsku energiju u utorak je saopštila da je "ozbiljno zabrinuta" zbog "pouzdanih informacija" da je Iran "poduzimao aktivnosti povezane s razvojem uređaja za izazivanje nuklearnih eksplozija".
Američki zvaničnici su izjavili da je Klinton takođe zatražila od Kine saradnju u okončanju nuklearnog programa Sjeverne Koreje i uvjeravanju sirijskog predsjednika Bašara al-Asada da obustavi brutalni obračun s opozicijom.
Klinton je od Kine zatražila i saradnju u okončanju nuklearnog programa Sjeverne Koreje i uvjeravanju sirijskog predsjednika da obustavi brutalni obračun s opozicijom
Ona je iskoristila priliku i da izrazi zabrinutost zbog stanja ljudskih prava u Kini, kao i zbog njene makroekonomske politike, ali je istakla da SAD ne pokušava da ograniči sve snažniju azijsku silu.
Uoči sastanka sa kineskim diplomatom, Klinton je u svom govoru u Honoluluu naglasila da "kad vidi podatke o pravnicima, umjetnicima i drugima koji su uhapšeni ili su nestali, SAD o tome govori javno i privatno".
Izrazila je zabrinutost i zbog Tibetanaca u Kini i slijepog aktiviste koji se nalazi u kućnom pritvoru.
Nedugo prije dolaska kineskog predsjednika Hu Đintaoa na Havaje Klinton je rekla da su SAD "uznemirene zbog nedavnih incidenata na Tibetu, gdje su se mladi ljudi samospaljivali u znak protesta, kao i zbog nastavka držanja slijepog kineskog aktiviste Čena Guangčenga u kućnom pritvoru".
Galerija
( Vijesti online )