Njemačka: Veliki broj djevojaka iz Crne Gore među prinudno udatima
Djevojke koje se u Njemačkoj pod prinudom udaju su u 30 odsto slučajeva mlađe od 17 godina
Među devojkama koje pod prinudom stupaju u brak u Njemačkoj je oko osam odsto rođenih u Crnoj Gori, Srbiji ili na Kosovu, pokazalo je istražvanje Saveznog ministarstva za porodicu, stare, žene i mlade.
Skoro sve mlade žene koje moraju da se udaju za partnera kojeg određuje porodica u Njemačkoj su migrantskog porijekla. Oko 32 odsto je rođeno u Njemačkoj, 23 odsto u Turskoj i osam odsto u Srbiji, Crnoj Gori ili na Kosovu.
Prema objavljenim podacima, slijede djevojke rođene u Iraku, Avganistanu, Siriji, Maroku i Albaniji.
Studija "Prinudni brakovi u Njemačkoj" nastala je na osnovu istraživanja u više stotina prihvatilišta i savjetovališta za prinudno udate (ili oženjene) ili one kojima neposredno prijeti prinudno sklapanje braka.
I muškarce primoravaju
Među onima koji pod prinudom ulaze u brak je i oko sedam odsto mladića, navodi se u studiji.
Djevojke koje se u Njemačkoj pod prinudom udaju su u 30 odsto slučajeva mlađe od 17 godina.
Više od polovine onih koje se za pomoć obraćaju ustanovama i koje su jedino i mogle da budu obuhvaćene studijom, navelo je da su bile žrtve fizičkog nasilja.
U oko 30 odsto slučajeva se madim ženama prijetilo i oružjem da bi stupile u neželjeni brak.
Za potrebe studije anketirano je 3.443 žrtava u 830 savjetovališta i prihvatilišta. U oko 60 odsto slučajeva prijetio im je prinudni brak, a ostale djevojke su već bile pod prinudom udate.
Prinudni brak je "samostalno krivično djelo"
Njemačka je 2010. godine donijela propis po kojem je prinudni brak "samostalno krivično djelo", a ne samo takođe kažnjiva prinuda.
Pravnici su tada izrazili očekivanje da će novi zakon imati i "funkciju zastrašivanja", te da će "porodicama na koje se odnosi, postati jasno da njemački pravni sistem ne toleriše roditeljske propise vezane za izbor bračnog partnera".
Mediji često izvještavaju o sudbini djevojaka iz migrantskih porodica koje su roditelji natjerali na brak u Njemačkoj ili sa mladoženjom izabranim u zavičaju. Ali, nema preciznih podataka o broju prinudnih brakova za cijelu Njemačku.
Prema ranijim navodima nevladine organizacije za ženska prava "Ter de fam" (Terres des Femmes), koja je učestvovala i u izradi studije Ministarstva za porodicu i žene, u Berlinu godišnje 370 žena biva natjerano na brak, u Hamburgu i Baden-Virtembergu po oko 200.
Berlinska organizacija za pomoć mladim migrantkinjama "Papatya" neposredno savjetuje ili pomaže oko 60 djevojaka godišnje kojima prijeti prinudni brak ili su već u njega stupile, još oko 400 djevojaka sa istim problemima im se obraća elektronskom poštom ili telefonom.
( Beta )