Srednjoškolci se klade, puše, piju alkohol...

Oko 80 odsto srednjoškolaca u Crnoj Gori bar jednom probalo neko alkoholno piće, 38 odsto ispitane djece zna nekog ko konzumira drogu

84 pregleda0 komentar(a)
droga, Foto: Shutterstock.com
05.11.2011. 19:09h

Oko 80 odsto srednjoškolaca u Crnoj Gori, Srbiji i Bosni i Hercegovini bar jednom u životu probalo je neko alkoholno piće, pokazalo je komparativno istraživanje koje je sprovela Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti "Vita" iz Novog Sada.

U Crnoj Gori i Srbiji je 81 odsto ispitanih srednjoškolaca pilo alkohol, dok je u BiH 76 odsto do svoje 17 godine to učinilo. Pritom je 73 odsto ispitanika u Srbiji, 60 odsto u BiH i 55 odsto u Crnoj Gori navelo konzumiranje alkohola kao uobičajenu aktivnost koju najčešće upražnjavaju prilikom izlazaka i druženja.

"Rezultati istraživanja su pokazali da su u značajnoj meri prisutni rizični oblici ponašanja mladih, prije svega u dijelu zloupotrebe alkohola i pušenja, a zatim i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i kockanja, kao i to da su rizični oblici ponašanja kod srednjoškolaca u Srbiji nešto izraženiji u odnosu na ispitanike iz BiH i Crne Gore", ocijenio je direktor bolnice Milan Vlaisavljević.

Istraživanje bolnice je pokazalo i da, uprkos zakonu o zabrani prodaje cigareta maloljetnicima, svaki drugi ispitani srednjoškolac tvrdi da je probao cigarete, od čega je 56 odsto u Srbiji nastavilo redovno da puši.

U BiH je taj procenat 30 odsto, a u Crnoj Gori je najniži i iznosi 23 odsto.

Istraživanje je pokazalo da su srednjoškolci u Srbiji u većoj mjeri okruženi drogom u odnosu na njihove vršnjake u BiH i Crnoj Gori, a na to ukazuju podaci da 41 odsto ispitane djece poznaje nekoga u neposrednom okruženju ko konzumira droge. Taj procenat u Crnoj Gori je 38, a u BiH 24 odsto.

Vlaisavljević je naveo kao najdominantniju zabludu kod ispitnih srednjoškolaca u Crnoj Gori (64 odsto) i Srbiji (58,3 odsto) podjelu na takozvane lake i teške droge, dok najrealniji stav po tom pitanju imaju srednjoškolci iz BiH gdje je ova zabluda prisutna kod 39 odsto ispitanika.

U Srbiji 29 odsto ispitanih srednjoškolaca tvrdi da igra igre na sreću, u odnosu na 18 odsto njihovih roditelja. U BiH kocka se 27 odsto djece i 10 odsto roditelja, dok u Crnoj Gori roditelji upražnjavaju igre na sreću za šest odsto više u odnosu na njihovu djecu.

I pored zakonske regulative, 72,7 odsto srednjoškolaca u BiH, 71 odsto u Crnoj Gori i 48,5 odsto u Srbiji navodi kladionice kao najdominantniji oblik igara koji upražnjavaju
I pored zakonske regulative, 72,7 odsto srednjoškolaca u BiH, 71 odsto u Crnoj Gori i 48,5 odsto u Srbiji navodi kladionice kao najdominantniji oblik igara koji upražnjavaju. U sve tri države po popularnosti slijede loto i bingo, dok su u značajnoj mjeri u Srbiji zastupljeni i poker aparati i rulet.

Komparativno istraživanja koje je sprovela Specijalna bolnica "Vita" rađeno je na uzorku od 914 srednjoškolaca, prosječne starosti 17 godina iz Crne Gore, Srbije i BiH.