Nacionalni parkovi tvrde ne mogu da rade sa samo pola miliona eura

Predstavnici te institucije saopštili su da sa toliko para neće moći da obavljaju svoju osnovnu funkciju zaštite parkova

68 pregleda0 komentar(a)
04.11.2011. 17:27h

Nacionalni parkovi Crne Gore, prema planiranom budžetu za 2012., dobiće 500 hiljada eura, odnosno gotovo upola manje novca, nego što im je iz državne kase dodjeljeno prošle godine, kada su dobili 900.000.

Predstavnici te institucije saopštili su da sa toliko para neće moći da obavljaju svoju osnovnu funkciju zaštite parkova.

Direktor NPCG Rade Gregović kazao je da su o predlogu Vlade obaviješteni nezvanično, jer nisu direktni budžetski korisnici, već sredstva dobijaju preko Ministarstva održivog razvoja i turizma.

“Odmah smo reagovali dopisima Ministarstvu finansija, ukazujući na to da parkovi neće moći da ostvaruju svoju osnovnu funkciju, koja se tiče zaštite”, kazao je on, na sjednici Upravnog odbora NPCG.

Istakao je da to preduzeće, po osnovu sopstvenih prihoda, godišnje ostvaruje oko milion eura.

Preduzeće će vegetirati

Gregović je ocijenio da ih “drastičan pad novca koji dobijaju iz budžeta mora dovesti u problematičnu situaciju”, što su, kako je kazao, objasnili nadležnima.

“Računica je jednostavna, najveća stavka su bruto plate i na nivou svih parkova, uključujući i Prokletije, one iznose milion i 300 hiljada eura. Da bi se obezbijedio novac za gorivo, održavanje opreme, bez ikakve nabavke novih stvari, treba dodatnih 280 do 300 hiljada”, dodao je on.

Gregović je kazao da je moguće uštedjeti ako bi se znatno smanjili troškovi goriva, telefona...ali bi u tom slučaju “preduzeće vegetiralo” i samo isplaćivalo plate, bez drugih obaveza.

Na sjednici predloženo je i uvođenje novih naknada, kao što su naplaćivanje ulaznica za korisnike kajaka, zakup sale, korišćenje usluga vodiča, organizovane posjete ornitološkom rezrevatu, ulaznice po osobi za sedam dana, korišćenje kamp prostora, džiping ture, upotreba znaka NP u komercijalne i javne svrhe i usklađivanje cijena u suvenirnicama.

Gregović je kazao da je moguće uštedjeti ako bi se znatno smanjili troškovi goriva, telefona...ali bi u tom slučaju “preduzeće vegetiralo” i samo isplaćivalo plate, bez drugih obaveza.
Najavljeno je i povećanje cijene godišnje i dnevne dozvole za branje, sakupljanje plodova, gljiva, ljekovitog i aromatičnog bilja, dozvole za prodajne objekte, privremen objekte zatvorenog tipa, dok će naknada za snimanje komercijalnih emisija biti smanjene.

Član odbora Jovan Kavarić predložio je da se planovi upravljanja pošalju i opštinama u kojima se parkovi nalaze, kako bi učestvovale u njihovom sprovođenju.

“Nema te metle na svijetu koja bi očistila ono što Skadarskom jezeru pošalje Podgorica. Treba tražiti od nadležnog sekretarijata Glavnog grada da to riješi. Više godina se govori o postavljanju rešetki i mreža da se zaustavi ulazak smeća iz Morače u jezero, ali ni od toga ništa nema”, poručio je on.

Uprava nacionalnog parka ponovila je da problem sa dobijanjem građevinske dozvole za izgradnju restorana na Crnom jezeru na Žabljaku od poslednjeg sastanka odbora nije riješen, kao i da zbog toga ni u zimskoj sezoni neće biti zarade.

Parkove posjetilo 170.000 turista

Nacionalni park Durmitor, od maja do oktobra, posjetilo je 61 odsto više turista, nego prošle godine, NP Skadarsko jezero 10 odsto, Biogradsku goru šest, dok je Lovćen imao za 12 odsto manje posjetilaca nego lani.

Svi parkovi imali si 16 odsto više posjetilaca nego 2010. godine. Prema broju evidentiranih posjetilaca, u parkove je ove godine ušlo 170 hiljada turista, dok je taj broj prošle godine bio 146 hiljada.

Galerija