Energetski projekti opet prijete Tari
Nije sigurno da će Tara proći bez hidroelektrana ili prevođenja voda u Moraču ukoliko bi zaživjeli predlozi iz radne verzije Stategije razvoja energetike do 2030. godine
Nije sigurno da će rijeka Tara proći bez hidroelektrana ili prevođenja voda u Moraču radi gradnje centrala, ukoliko bi zaživjeli predlozi iz radne verzije Stategije razvoja energetike do 2030. godine.
Radi se o drugoj preliminarnoj verziji nacrta izmjene i dorade energetske strategije, dostupne "Vijestima", a koju je konzorcijum koji čine Cowi iz Norveške i grčka Exergia pripremio 4. oktobra.
Pod žestokim pritiskom javnosti, Skupština Crne Gore je voljom opozicije i dijela vlasti - Socijaldemokratske partije usvojila Deklaraciju o zaštiti Tare krajem 2004. godine. Očigledno da su, bez obzira na veto, opet “porasli apetiti” da energetski projekti dotaknu i “Suzu Evrope”.
Tara je pod zaštitom UNESKO-a i deklaracija je štiti, a promjene za “diranje kanjona” su moguće jedino ukoliko u vladajućoj većini to prihvate relevantne međunarodne organizacije.
U dijelu najsvježijeg nacrta naslovljenog “Trenutni status i planirani razvoj proizvodnje iz obnovljivih izvora energije” i “Elektrane kandidati za izgradnju” piše da je za izgradnju novih objekata kao kandidate moguće prepoznati drugi blok termoelektrane u Pljevljima, termocentrale u Beranama, TE na ugalj Maoče i niz hidroelektrana na rijekama Tari, Morači, Pivi i drugim vodotocima”.
Opširnije u štampanom izdanju
( Ivana Gudović )