Kolašinski Dom učenika više od dva mjeseca bez struje, stanari se smrzavaju
Prvi kolašinski mrazevi, učinili su nepodnošljivim boravak u nužnom smještaju za devetoro ljudi, među kojima je jedno šestogodišnje dijete i starica od 86 godina
Više je od dva mjeseca od kako je, zbog neplaćenih računa, isključena struja u nekadašnjem Domu učenika, objektu u kojem su sada smještena „lica u stanju socijalne potrebe“.
Strah da će zbog obraćanja medijima ostati i bez sobica od nekoliko kvadrata, u koje su ih uselili lokalni čelnici, sprečavala ih je da do sada govore u uslovima kojim žive.
U Domu nema uslova za grijanje na drva, a iz EPCG je rečeno da struja može biti uključena ako se izmiri bar dio duga od 3.000 eura
Prvi kolašinski mrazevi, učinili su nepodnošljivim boravak u nužnom smještaju za devetoro ljudi, među kojima je i jedno šestogodišnje dijete i starica od 86 godina.
U Domu nema uslova da se griju na drva, a struja, kako su im kazali iz Elektroprivrede, ne može biti uključena dok se ne izmiri bar dio duga od 3.000 eura.
Knežević: Samo neka mi djecu smjeste u toplu sobu
Svetlana Knežević, samohrana majka sa dvije djevojčice od šest i osam godina, kaže da je očajna.
"Djeca su mi bolesna, jedna ćerka ima upalu zglobova, a druga je već dugo prehlađena. Ne možemo se ugrijati. Šporet ložim ispred Doma i tu smo cijeli dan, do uveče. Na taj način i spremam hranu.
Mnogi od desetak porodica su na spisku onih kojima je opštinskom odlukom dodijeljen stan u ulici Dunje Đokić
Ne mogu da razumijem da niko do sada nije našao način da bar za dvoje djece obezbijedi minimalne uslove. Ne tražim za sebe ništa, samo neka njih smjeste u toplu sobu", kaže Svetlana.
Ona za život zarađuje cijepajući drva i prima 110 eura na ime materijalnog obezbjeđenja porodice.
Neki od stanara Doma su, kada je isključena struja, otišli kod rodbine ili u podstanare. Mnogi od desetak porodica su na spisku onih, kojima je opštinskom odlukom dodijeljen stan u zgradi koja se nalazi u ulici Dunje Đokić.
Rondović: Ne mogu da gledam đecu kako se smrzavaju
Prije pet godina, kada je započeta gradnja stanova, kako kažu, bivši gradonačelnik Mileta Bulatović im je obećao da će u Domu biti svega pola godine. Nakon toga, trebalo je da dobiju ključeve od novih stanova.
"Kada smo iselili iz barake, koja je kasnije srušena, rekli su nam da ćemo za pola godine imati nove stanove. Sada ne znam ima li išta od toga. Primam svega 30 eura"
"Kada smo iselili iz barake, koja je kasnije srušena, rekli su nam da ćemo za pola godine imati nove stanove. Sada ne znam ima li išta od toga. Primam svega 30 eura, kao bivši radnik FAK-a. Možete zamisliti kako je sada u prostorijama bez struje, a kako će tek biti", priča Vlahović.
Dug za struju u bivšem Domu učenika je oko 3.000 eura, a računi nijesu plaćani već deset mjeseci. Plaćanje struje u tom objektu, kako tvrdi Marko Rondović, koji je prije nekoliko godina zajedno sa Tonkom Bulatovićem zakupio taj objekat, obaveza je lokalne uprave.
"Napravili smo dogovor s Opštinom da primimo ljude, za koje na drugi način nije moglo da se riješi stambeno pitanje. Lokalna uprava je dužna da plaća račune za struju i to su uredno radili do prošle godine.
"Napravili smo dogovor s Opštinom da primimo ljude, za koje na drugi način nije moglo da se riješi stambeno pitanje. Lokalna uprava je dužna da plaća račune za struju i to su uredno radili do prošle godine"
Bivši gradonačelnik Bulatović je izmirivao te obaveze. Sada ne znamo na čemu smo, a novca da platimo račune nemamo. Osnovni prihod ovog objekta je bio od smještaja građevinskih radnika. Od kada se u Kolašinu ne gradi, nema ni prihoda. Niko od pet zaposlenih već dvije godine nije primio platu", tvrdi Rondović.
Prema njegovim riječima, Opština je u Dom smjestila učesnike ljetošnjih međunarodnih kampova, ali još nije platila troškove njihovog boravka.
"To nas je dovelo u zaista nezavidnu situaciju. Evo, ako hoće neka uzmu objekat i izmire obaveze prema radnicima, ali i ovim ljudima koje su od nužde ovdje smjestili. Ne mogu ništa da učinim, ali ni da gledam više ovu đecu koja se smrzavaju", kazao je Rondović.
Prema nezvaničnim informacijama koje juče nijesmo mogli provjeriti, jer je predsjednik Opštine Darko Brajušković bio službeno odsutan, da bi stanari Doma ponovo dobili struju treba uplatiti 600 eura.
Navodno, lokalna uprava trenutno nije u mogućnosti ni toliko da izdvoji iz opštinske kase. Ni stanari, svi sa „socijalnim primanjima“ ili minimalnim penzijama, nijesu u mogućnosti da skupe taj novac.
Šuković: Opština nema novca za održavanje objekata
Kolašinska Opština je u sporu sa „Bjelasicom“ prije nekoliko godina sudskom odlukom dobila u vlasništvo Dom učenika. Već nekoliko godina se neuspješno raspisuje tender za prodaju.
Skoro da su zaboravljeni dugogodišnji planovi da se od tog objekta napravi hotel za smještaj mladih. Dom je renoviran zahvaljujući pomoći međunarodnih organizacija, jer su u njemu bila smještena i raseljena i izbjegla lica. Za vrijeme infesticionog buma u Kolašinu, solidno je radio, zahvaljujući tome što su u njemu bili smješteni građevinski radnici.
"Opština u ovakvoj finansijskoj krizi nema novca za održavanje objekata. Najslikovitiji primjer za to je trenutno Dom učenika u kojem nema struje, vode i kanalizacije", kaže predsjednik SO Kolašin
Kako je prije nekoliko dana za „Vijesti“ kazao predsjednik Skupštine opštine Mile Šuković, lokalna uprava trenutno nema novca da održava objekte slične Domu učenika.
"Ono što je najvažnije za javnost je, ipak, činjenica da Opština u ovakvoj finansijskoj krizi nema novca za održavanje objekata. Najslikovitiji primjer za to je trenutno Dom učenika u kojem nema struje, vode i kanalizacije.
To je objekat gdje može da se napravi vrhunski turistički objekat, a vrlo skoro ga čeka sudbina zgrade starog suda, o kojoj su vaše novine pisale", kazao je tada Šuković.
( Dragana Šćepanović )