Euro je spašen
Prema dogovoru, javni dug Grčke do 2020. godine trebao bi da padne na 120 odsto njenog BDP-a. Sad on iznosi oko 350 milijardi eura, ili 162 odsto BDP-a te zemlje
Nakon samita u Briselu, koji je završen rano jutros oko 4 sata, na kom je 17 lidera eurozone desetak sati razgovaralo o mjerama za rješavanje krize eura, objavljeno je da su banke pristale na dobrovoljni otpis 50 odsto potraživanja na grčke obveznice.
Informaciju o postignutom dogovoru o otpisu dijela grčkog duga novinarima je objavio predsjednik Evropsk savjeta Herman Van Rompuj.
Van Rompuj je rekao da je postignut dogovor oko svih važnih pitanja i da je rješenje krize u eurozoni izvjesno.
Prema dogovoru, javni dug Grčke do 2020. godine trebao bi da padne na 120 odsto njenog BDP-a. Sad on iznosi oko 350 milijardi eura, ili 162 odsto BDP-a te zemlje.
Najteži dio pregovora vođen je sa bankama koje su Grčkoj posudile novac. U te pregovore, između ostalog, bili su uključeni i njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Nikola Sarkozi i šefica MMF-a Kristin Lagard.
Lideri eurozone donijeli su paket mjera kojima će se pojačati upravljanje eurozonom, a njihova primjena iziskuje promjenu Ustava EU
Kako bi se pomoglo prezaduženim članicama eurozone, dogovoreno je i da se ojača kreditna sposobnost Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF).
Takođe, lideri eurozone donijeli su paket mjera kojima će se pojačati upravljanje eurozonom, a njihova primjena iziskuje promjenu Ustava EU.
Postignut je dogovor o dokapitalizaciji banaka prema kom će one do 30. juna 2012. godine morati da osiguraju obavezne rezerve u visini od devet odsto kapitala visokog kvaliteta, kako bi bile bolje pripremljene za rizike.
Novi kapital banke bi trebale pokušati da pronađu na finansijskom tržištu, a ukoliko im to ne uspije, pomoć trebaju da zatraže od vlada svojih država. Ukoliko novac ne uspiju osigurati ni na taj način, trebaju da se obrate EFSF-u.
Galerija
( Vijesti online )