Smajo Šabotić o akupunkturi: Organizam je fabrika ljekova

Tretmani se rade iglama napravljenim od hromiranog čelika sa drškom od srebra, a broj igala koje se koriste i dubina uboda zavise od stanja pacijenta

670 pregleda0 komentar(a)
smajo sabotic, Foto: Arhiva "Vijesti"
22.10.2011. 21:48h

Akupunkturom je moguće liječiti više od 300 bolesti, a cijela “filozofija” je u stimulaciji tačaka na tijelu iglama, tvrde ljekari koji se bave tom starom metodom kineske medicine.

Na taj način se preokreće tok vitalne energije, koji je preduslov psihofizičkog zdravlja organizma.

Iako više poznat po političkom angažmanu, Dr Smajo Šabotić je jedan od rijetkih u Crnoj Gori koji poznaje metodu kineskog liječenja.

On kaže da zvanična medicina i dalje ima otpor prema akupunkturi, iako je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti dat prostor da se ta oblast dodatno reguliše.

Smatra se da je akupunktura nastala u Kini prije više od 5.000 godina
"Svjetska zdravstvena organizacija je 1979. godine prihvatila akupunkturu kao savremenu metodu liječenja mnogih bolesti, a čak i u našoj tradicionalnoj medicini postoje ostaci primjene znanja iz akupunkture, kao što su akumpresura (pritisak prstima) tačke između palca i kažiprsta ili 'zavijanje pupka'", kaže Šabotić.

Organizam kao fabrika ljekova

Tretmani se rade iglama napravljenim od hromiranog čelika sa drškom od srebra, a broj igala koje se koriste i dubina uboda zavise od stanja pacijenta i vrste poremećaja. Tretman traje 20 minuta, a prosječno je potrebno 10 akupuntura kako bi terapija bila uspješna.

To je metoda, objašnjava Šabotić, koja koristi organizam kao fabriku ljekova.

"Za sve funkcije organizma postoje supstancije koje neku funkciju povećavaju i smanjuju. Zdravlje je dok su dejstva tih biohemijskih supstanci u ravnoteži, kada se ta ravnoteža poremeti nastaje bolest, a ako se ekstremno poremeti nastaje smrt", kaže Šabotić.

Tako se, kaže on, akupunkturom djeluje na te supstance koje luči organizam, i dovode se u ravnotežu bez ikakvih štetnih dejstava na organizam kakva imaju ljekovi.

Šabotić naglašava da je imao pacijente stare od jedne do osamdeset godina, a za pomoć su mu se obraćali i poznati intelektualci i ljudi iz privrede.

"Da bi doveli do pravilne raspodele narušenog toka bioenergije koriste se akupunkturne tačke, koje se mogu stimulisati iglama, fizičkim pritiskom, toplotom mokse, vakuumom iz čaša, ali i savremenim metodama, kao što su magneti, jednosmjerna električna energija, laseri, ultrazvuk, farmakološki i drugi fluidostimulatori", kaže Šabotić.

Diploma iz Pariza

On objašnjava da prema Šangajskoj klasifikaciji postoji 361 tjelesna akupunkturna tačka na meridijanima, energetskim kanalima, 36 ekstra tačaka van njih i 110 aurikularnih tačaka na uhu.

Vitalna bioenergija, objašnjava, teče kroz meridijane ili kanale i napaja organe kojima meridijani pripadaju, a istovremeno ih spaja preko akupunkturnih tačaka sa površinom tijela.

Šabotić je završio školu Univerziteta UN iz Pariza za tradicionalnu medicinu i akupunkturologiju, sa čijom diplomom, kako kaže, može raditi u svim zemljama članicama Svjetske zdravstvene organizacije bez nostrifikacije.

Svijest o akupunkturi u CG nije još kao u ostatku svijeta
Predsjednik Ljekarske komore dr Đoko Jočić, kaže da je kod Ministarstva zdravlja pokrenuta inicijativa za izdavanje sertifikata za bavljenje tom metodom tradicionlne kineske medicine.

Bezbolno i ne škodi

Iz Ministarstva zdravlja su ranije najavili da će, vjerovatno u narednoj godini, biti donijeti propisi za brojne poznate vidove alternativne medicine, kao što su akupunktura, duhovna medicina, fitoterapija, homeoterapija, joga, kineziterapija, kvantna medicina, magnetnaterapija, makrobiotika.

Ti propisi regulisaće način obavljanja djelatnosti i uslove koji se moraju ispuniti da bi se neko bavio tim poslom.

Smatra se da je akupunktura nastala u Kini prije više od 5.000 godina, a krajem prošlog vijeka postala je široko prihvaćena i na Zapadu kao prirodan način liječenja bez bola i štetnih posljedica po organizam.

U Crnoj Gori je, međutim, i dalje “u povoju”, postoji mali broj ljekara sa dovoljno znanja, a i svijest o akupunkturi nije još kao u ostatku svijeta.