Bošnjaci iz SAD pozivaju zemljake da ne pomažu izgradnju Crnogorske kuće
lada je najavila da će finansirati projekat sa tri miliona dolara, dok bi ostatak bio obezbijeđen donacijama
Bošnjačka dijaspora u SAD porijeklom iz Crne Gore, ne treba da pomaže izgradnju Crnogorske kuće u Njujorku, zbog odnosa države prema njihovim sunarodnicima u domovini, kazao je Esad Krcić, urednik uticajnog portala Bošnjaci.net.
On je, u autorskom tekstu povodom najave da će dijaspora pomoći formiranje Crnogorske kuće, pozvao sunarodnike da ne doniraju novac za taj projekat. Glavni razlog bojkota, tvrdi Krcić, je loš položaj Bošnjaka u Crnoj Gori.
“Jasno je da Vlada Crne Gore nema ni formalno ni moralno pravo da se obraća Bošnjacima u egzilu, prije nego što Bošnjaci ne postanu konstitutivni narod u Crnoj Gori.
S druge strane valjda se Vlada mora prvo otvoriti prema Bošnjacima u Crnoj Gori, a ne prema Bošnjacima u emigraciji. I posebno riješiti već potpisani dokument o autonomiji Sandžaka”, smatra Krcić.
Projektom Crnogorske kuće u Njujorku, predviđena je kupovina zgrade vrijedne osam miliona dolara, u kojoj bi bile smještene stalna misija pri Ujedinjenim nacijama, generalni konzulat i kulturni centar.
Vlada je najavila da će finansirati projekat sa tri miliona dolara, dok bi ostatak bio obezbijeđen donacijama i podizanjem kredita od najviše dva miliona dolara.
Tokom posjete premijera Igora Lukšića Njujorku, održano je donatorsko veče na kojem su, između ostalih, učestvovali i uticajni Bošnjaci projeklom iz Plava i Gusinja.
Nastavili bi pocrnogorčavanje Bošnjaka
Podsjećajući da u SAD dijasporu porijeklom iz Crne Gore većinom čine Bošnjaci i Albanci, Krcić je upozorio da će u Crnogorskoj kući biti promovisana samo kultura Crnogoraca.
Takvim projektom, smatra on, Vlada bi i u inostranstvu nastavila politiku “pocrnogorčavanja Bošnjaka”.
“Vlada vodi politiku dvostrukih standarda- jednu prema spoljnom faktoru, a drugu represivnu, prema unutrašnjem planu, koja se posebno odnosi na Bošnjake. Oni žive u nepovoljnim političkim, socijalnim i ekonomskim uslovima, a to je posebno izraženo u gusinjskom i petnjičkom kraju.
Kakav je odnos vlasti prema tim prostorima, potvrđuje i činjenica da Gusinje i Petnjica i dalje nijesu opštine”, smatra on.
( Samir Kajošević )