Hoće li Hercegnovsko pozorište nakon 23 godine završiti na ulici?
Poslenici teatra u Herceg Novom uputili su apel javnosti da pomogne da se zaustavi iseljenje Hercegnovskog Pozorišta i da se podrži njihovo nastojanje da ostanu u zgradi poznatoj kao Palata Burovina u kojoj rade 23 godine.
Hercegnovsko pozorište koje baštini tradiciju teratra osnovanog početkom prošlog vijeka za sedam dana trebalo bi da bude iseljeno iz zgrade koja je smještena između crkve Svetog Antuna i Dvorane Park u centra grada.
Razlog je presuda Osnovnog suda koji je takvu odluku donio na predlog Škole za osnovno muzičko obrazovanje koja je na ovaj objekat uknjižena kao nosilac prava korišćenja, i koja je u toj zgradi radila do zemljotresa.
„Hercegnovsko pozorište nikada zgradu, u kojoj radi 23 godine, nije smatralo svojom, niti danas želi da je prisvoji, ali s obzirom na to da smo je koristili uz saglasnost nadležnih i s ljubavlju održavali i u njoj radili ne želimo ni da nas iz nje istjeraju", navodi se u otvorenom pismu.
Nakon što je nakon zemljotresa renovirana zgrada u Starom gradu. Škola za osnovno muzičko obrazovanje je preseljena u novi objekat u kome i danas radi.
A popularna Palata Burovina je dogovorom čelnika Opštine Herceg Novi i republičkih Ministarstava za kultura i Prosvetu 1988. godine data na korišćenje Hercegnovskom pozorištu.
Zgrada bi bila ruina da u nju nismo ulagali
Članovi pozorišta su održavali stara zgradu u funkcionalnom stanju, u Pismu se tvrdi da zgrada „ bila bi ruina da u nju nismo ulagali - uvijek više dobre volje nego novca koji smo trošili na pripreme novih predstava".
U zgradi su između ostalog imali čitačke probe svih svojih predstava - preko 60, tu su izrađivali scenografije, deponovali dekor, pripremali Hercegnovske aprilske pozorišne svečanosti, priređivali predstave, koncerte, promocije, izložbe...
I slikare na ulicu
Atelje u ovoj zgradi i sada koriste slikari Izabela Matoš, Vojislav Kilibarda, Nada Arnaut, Nikola Ćurčin, tu je organizovan rad dramskog studija i škole crtanja, a u Amfiteatru programi Filmskog Festivala, Sinestezije, Hercegnovskog Strip Festivala, Noći kulture...
U prizemlju zgrade koju nove generacije Novljana zovu Pozorište, uz Amfiteatar, radi Klub kakav ima većina pozorišnih institucija na svijetu.
Zbog nepostojanja sanitarno-tehničkih uslova godinama djelatnost Kluba nije mogla da se ozvaniči. Pokušaj da dobijanjem privremene dozvole za rad, uvedu rad Kluba u legalne tokove osujećen je.
„Predlog ugovora koji smo ponudili Muzičkoj školi, nije prihvaćen, a uz nedobronamjerne priče nastavljeno je u suprotnom smjera - sve do zahtjeva za iseljenje Hercegnovskog Pozorišta. Pominjana je mogućnost plaćanja zakupa, što smo takođe htjeli da prihvatimo, ali je i taj predlog brzo povučen", navodi se u otvorenom pismu.
Članovi pozorišta pokrenuli su peticiju i poručuju da će protestvovati - igrajući svoje predstave, gostujući i pozivajući u goste prijatelje Pozorišta, uvjereni da će, poslije 23 godina truda da dokažu da su na strani kulture Grada i Crne Gore, neko naći snage, volje, energije da zaustavi, suspenduje, stornira iseljenje Pozorišta.
( Slavica Kosić )