Savremena dubrovačka umjetnost u Kotoru
Ideja "Kenova?" festivala jeste da se ljudi, pogotovo mlađe generacije upoznaju, pronađu zajednički jezik i nastave neposredno družiti mimo institucionalnih okvira
Izložbom "20 godina poslije - suvremena dubrovačka scena u Kotoru" u Palati Bizanti 8. oktobra u 19.30, biće otvoren prvi "Kenova?" festival.
Festival "Kenova?" na ovaj način želi kotorskoj publici da predstavi presjek savremene dubrovačke umjetničke scene, ali i kroz zbližavanje umjetnika ova dva grada da podsjeti na 20 godina od početka napada na Dubrovnik koji su združenim snagama izveli JNA i crnogorski dobrovoljci.
Izložbu čine radovi etabliranih i novih umjetničkih imena savremene dubrovačke scene kao što su Slaven Tolj, Marko Ercegović, Maja Marković, Stjepan Grbić, Mario Cvjetković, Ana Opalić, Tina Gverović, Grupa ABS, Pasko Burđelez i drugi.
Od sljedeće godine, festival će trajati četiri dana i biće rotacionog karaktera - u maju će se kotorska umjetnička scena predstaviti u Dubrovniku, a u oktobru Dubrovčani ponovo dolaze u KotorNakon otvaranja, biće održano i veče posvećeno velikom dubrovačkom pjesniku Milanu Milišiću, koji je nastradao 5. oktobra 1991. godine tokom granatiranja grada. Izbor iz njegove poezije, koji je napravio Milišićev prijatelj, pisac Predrag Čudić, čitaće mladi kotorski glumci iz glumačke škole Petra Pejakovića.
Na ovaj način želimo da podsjetimo na velike ljude oba grada koji su svoj život posvetili borbi protiv jednoumlja, nacionalizma, rata i mržnje, kao što su bili Milan Milišić, don Branko Sbutega i drugi.
Ideja "Kenova?" festivala jeste da se ljudi, pogotovo mlađe generacije koji su geografski blizu, u dva grada koji dijele zajedničku/e prošlost/i i budućnost u evropskim okvirima, upoznaju, pronađu zajednički jezik i nastave neposredno družiti mimo institucionalnih okvira.
Riječ je o ljudima koji ne pristaju na ideju da se autentični nacionalni identiteti dokazuju samo isticanjem razlika među susjednim kulturama i zagovaraju normalnu aktivnu komunikaciju među akterima u kulturi, uvjereni da time obogaćuju vlastiti kulturni identitet te pomažu stvaranju uslova da ovaj prostor postane regija plodonosnog prožimanja, saradnje i tolerancije čime time neutrališu opasnost ponavljanja sukoba.
Ove godine festival je simboličnog karaktera i biće jednodnevni. Od sljedeće godine, festival će trajati četiri dana i biće rotacionog karaktera - u maju će se kotorska umjetnička scena predstaviti u Dubrovniku, a u oktobru Dubrovčani ponovo dolaze u Kotor.
Izložba će biti otvorena do 11. oktobra. Festival organizuju Art radionica “Lazaretti” iz Dubrovnika i Bokeljska inicijativa iz Kotora.
( Dragana Tripković )