Čajna dejli: SAD zakonom o juanu traže trgovinski rat
Neki američki zakonodavci za brojne probleme \\"kod kuće\\" ponovo nastoje da okrive kinesku valutu, umjesto da se pozabave pravim uzrocima američkih ekonomskih nedaća, piše danas Čajna dejli.
Kineski dnevnik u američkom izdanju dodaje da bi usvajanje zakona protiv njihove valute-juana podstaklo trgovinski rat i novi talas protekcionizma.
U američkom Senatu, nakon proceduralnog glasanja, očekuje se rasprava o zakonu koji će, ako bude usvojen, američkim kompanijama dati moć da u znak "odmazde" zavedu carine na uvoz robe iz zemalja čije valute smatraju potcijenjenim.
Neki američki političari već su uvjerili birače da je veća vrijednost juana lijek za američku nezaposlenost, navodi kineski list .
"Kristalno je jasno da je označavanje Kine kao 'manipulatora valutom' jeftin izgovor za neke u Vašingtonu da počnu rat protekcionizmom", piše Čajna dejli.
Takođe nije fer, a ni mudro, da Kina bude "žrtveni jarac" zbog ekonomskih problema koje su SAD same napravile, navodi se u tekstu.
Ukazuje se i da SAD dobro znaju da je trgovinski protekcionizam u vrijeme globalnog privrednog usporavanja posljednja stvar koju treba uraditi.
Američki političari tvrde da bi skok juana pomogao da se smanji deficit SAD u trgovini da Kinom i otvore nova radna mjesta, međutim, gledano prema podacima iz posljednjih šest godina, ta teorija ne stoji.
Čajna dejli navodi da je od 2005, kada je Kina počela reformu deviznog režima, juan ojačao za više od 20 odsto prema dolaru a američki deficit u trgovini sa Kinom i dalje raste.
Takođe je nezaposlenost u SAD ostala visoka, uprkos jačanju vrijednosti kineske valute prema američkoj.
Zagovornici zakona o juanu smatraju da će zahvaljujući tom aktu multinacionalne kompanije sa sjedištem u SAD vratiti poslove nazad u Ameriku. To se ipak ne čini mnogo vjerovatnim jer su u SAD troškovi radne snage među najvišim u svijetu.
Stoga, kako navodi Čajna dejli, ne čudi da su brojna američka poslovna udruženja protiv usvajanja zakona o juanu.
I Obamina administracija je upozorila da bi taj propis vodio razornom trgovinskom ratu.
Kineski dnevnik zaključuje da je normalno da zemlje, pa i SAD i Kina, imaju nesporazume u trgovini, pogotovo u sve više globalizovanom svijetu, ali i da ih treba rješavati pregovorima i izbjegavati unilateralne akcije koje nikom ne donose dobro.
( Beta )