Crnogorski notari ne žele da snize cijene usluga, kažu ne isplati im se
"Ako se smanje tarife, ja sam se lično pokajala što sam počela ovaj posao”, poručila je Konatar
Notari u Crnoj Gori strahuju da im neće biti isplativo da posluju ukoliko im tarife budu snižene, kako je najavljeno iz Ministarstva pravde.
Notar iz Bijelog Polja, Biljane Konatar, kazala je da će morati da se prilagode odlukama Ministarstva pravde ikao su sadašnje tarife realne zbog odgovornosti koju imaju notari.
"Odgovaramo i za sadržinu akata koje ovjeravamo, dok je ranije sud to radio bez upuštanja u sadržinu. Sada moramo za svaki akt da odgovaramo svojom imovinom i do detalja sve ispitamo i preduprijedimo da ne smije da dođe do sudskih sporova”, rekla je Konatar agenciji Mina-business.
Ona je dodala da će snižavanje tarifa uticati na poslovanje njene kancelarije.
"Ako se smanje tarife, ja sam se lično pokajala što sam počela ovaj posao”, poručila je Konatar.
Kako je kazala, država notarima nije ništa pomogla ni oko zakupa i opremanja kancelarije, kao ni kod plaćanja zaposlenih, a 60 odsto njihovih prihoda, kako su registrovani kao fizička lica, oporezuje upravo država.
Težak opstanak
Notar iz Nikšića, Marinko Perović, saopštio je da su notarske tarife u Crnoj Gori slične onima u Bosni i Hercegovini, dok su duplo manje od hrvatskih.
On je dodao da će teško moći da opstane ako se snize cijene notarskih usluga, jer su dažbine koje plaća ogromne.
Notarske usluge nigdje nijesu jeftine, niti, po prirodi stvari, mogu biti, ali se slaže da kod nekih tarifa treba napraviti korekcije“Strogo nam je propisano da prostor ne smije biti manji od 50 kvadratnih metara, plaćamo porez na sve usluge pojedinačno, a polovina prihoda ide državi, a moramo imati i zaposlene, nije samo da naplatimo uslugu i novac stavimo u džep”, objasnio je Perović.
Prema njegovim riječima, notarske usluge nigdje nijesu jeftine, niti, po prirodi stvari, mogu biti, ali se slaže da kod nekih tarifa treba napraviti korekcije.
Notar iz Kotora, Branka Kašćelan, navela je da su dažbine i troškovi notara veliki, kao i da neće moći da održi kancelariju ukoliko se snize tarife.
“S obzirom na obim posla koji imam već zapošljavam tri radnika, plaćam porez na dodatu vrijednost (PDV) državi i nijesam prijavljena na paušal, već na stvarnu dobit”, rekla je Kašćelan.
Ona je kazala da ima velike izdatke, prije svega PDV koji plaća, osiguranje za radnike, kao i dažbine za poslovni prostor.
Notarska komora oformila je Radnu grupu sastavljenu od tri notara, a kako je agenciji Mina-business kazala jedan njen član, Tanja Čepić, njena uloga će biti da obavi korekciju cijena i predoči je Ministarstvu pravde.
“Radna grupa će pregovarati sa Ministarstvom oko tarifa, ali se slažemo da imaju pravo da koriguju tarife zbog njihove neujednačenosti”, objasnila je Čepić i dodala da će sastanak sa Ministarstvom pravde biti uskoro.
Iz Notarske komore Crne Gore ranije su saopštili da ne spore da je korekcija njihovih tarifa neophodna, ali smatraju da su cijene usluga srazmjerne obimu i odgovornosti.
Tarife nisu u skladu sa crnogorskom ekonomijom
Potpredsjednik Vlade Duško Marković najavio je početkom sedmice da će uskoro biti snižene notarske tarife jer je dio njih podignut na nivo koji ne odgovara socijalnom i ukupnom ekonomskom ambijentu u Crnoj Gori.
Zakonom je predviđeno da na 15 hiljada stanovnika treba da bude postavljen jedan notar, ali su iz Notarske komore saopštili da je interesovanje za notarski posao malo.
U Crnoj Gori trenutno posluje 30 notara, a trebalo bi da ih bude 59. U Kolašinu, Mojkovcu, Žabljaku, Pljevljima, Andrijevici i Plužinama nema notara, jer za sjever Crne Gore nije bilo interesovanja pravnika za taj posao.
Notari su počeli da rade 25. jula, a prema zakonu ovlašćeni su da rade notarske zapise, zapisnike, ovjere i potvrde.
( Mina bussines )