Sindikalna organizacija SSCG počinje štrajk upozorenja
Masoničić je poručio da neće podnijeti ostavku, već će o tome odlučivati Kongres SSCG 30. novembra
Sindikalna organizacija Stručne službe Saveza Sindikata (SSCG) počeće od ponedjeljka svakodnevni, jednosatni štrajk upozorenja do ispunjenja njihovih zahtjeva.
Predsjednik štrajkačkog odbora Stručne službe, Senka Rasoder, saopštila je da su zahtjevi, koje su u ponedjeljak dostavili generalnom sekretaru SSCG Zoranu Masoničiću, ocijenjeni kao nerealni.
Stanje se, kako je rekao Ćupić, promijenilo od dolaska Masoničića na funkciju generalnog sekretara, kada je članarina drastično pala, oko 35 do 40 hiljada eura mjesečno"Zaposlenima je poručeno da, ukoliko nijesu zadovoljni radnim mjestom i načinom isplate zarada, mogu svojom voljom i bez insistiranja na otkaznom roku raskinuti radni odnos i naći posao kod drugog poslodavca", kazala je Rastoder na konferenciji za novinare.
Ona je dodala da se, zbog diskrimainacije koja se osjeća i u toj poruci, razmatra mogućnost obraćanja državnim organima, kao i da su članovi Sindikalne organizacije Stručne službe SSCG već u kontaktu sa ombudsmanom.
Zaposleni u Stručnoj službi traže isplatu zarada za jun, jul i avgust, kao i njihovu redovnu islatu, jer više od godinu i po primaju plate sa višemjesečnim kašnjenjem.
Oni zahtijevaju i ostavku generalnog sekretara SSCG Zorana Masoničića, kao i predsjednika Skupštine i Izvršnog odbora te sindikalne centrale.
Član Štrajkačkog odbora Vukadin Ćupić rekao je da su stvari u SSCG do prije dvije i po godine normalno funkcionisale, odnosno da je od članarine mogao da živi isti broj zaposlenih.
Stanje se, kako je naveo, promijenilo od dolaska Masoničića na funkciju generalnog sekretara, kada je članarina drastično pala, oko 35 do 40 hiljada eura mjesečno.
Ćupić je objasnio da Stručna služba SSCG prima plate od članarine i da nema drugi izvor finansiranja.
Masoničić neće podnositi ostavku do Kongresa SSCG
Stručne službe traži od Masoničića da im dostavi spisak funkcionera i zaposlenih koji su primili pomoć po različitim osnovama za prethodne tri godineMasoničić je, nakon konferencije za novinare predstavnika Sindikalne organizacije Stručne službe SSCG, saopštio da se trudi da realizuje prava zaposlenih u toj službi, ali i podsjetio da je na sastancima prije par mjeseci najavljena racionalizacija.
On tvrdi da nije bilo pritisaka i mobinga, kao i da zaposleni imaju mehanizam za ostvarenje prava putem zakona i suda.
Masoničić je poručio da neće podnijeti ostavku, već će o tome odlučivati Kongres SSCG 30. novembra.
Zaposleni u Stručnoj službi su molbu za pomoć poslali su svim granskim sindikatima, kako bi se zaposlenima preko Sindikalne organizacije Stručne službe isplatila kao jednokratna pomoć.
Na raniji zahtjev za pomoć jedino se odazvao Granski odbor Sindikata zdravstva koji je uplatio hiljadu EUR.
Sindikalna organizacija Stručne službe traži od Masoničića da im dostavi spisak funkcionera i zaposlenih koji su primili pomoć po različitim osnovama za prethodne tri godine.
Oni hoće da znaju i koliko je stanova solidarnosti u Baru predviđeno za zaposlene u Stručnoj službi Saveza.
Odgovor na ovo pitanje, kako su dodali, čekaju od SSCG na dopis Komisije za raspodjelu stanova solidarnosti u Bar.
( Mina )