Uz većinski paket Montenegro erlajnza možda i Aerodrom Berane
Sigurno je da će tenderom biti obuhvaćena prodaja većinskog paketa akcija MA uz komercijalne ugovore sa Aerodromima Crne Gore
Predstojeća privatizacija Montenegro erlajnza (MA), osim što investitore zanima u paketu sa povoljnostima za aerodromske usluge, mogla bi obuhvatiti i prodaju aerodroma u Beranama. O toj mogućnosti je razgovarano sa predstavnicima zainteresovanih kompanija, a do kraja naredne sedmice će biti određen konačan privatizacioni model nacionalnog avioprevoznika. "Sigurno je da će tenderom biti obuhvaćena prodaja većinskog paketa akcija MA uz komercijalne ugovore sa Aerodromima Crne Gore. Sagledavano je da uključimo Aerodrom Berane, ali će odluka zavisiti od procjene savjetnika kako bi se to odrazilo na tender za prodaju aviokompanije", saopšteno je "Vijestima" u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva.
Crna Gora interesantna aviokompanijama Turskim, izraelskim i aviokompanijama iz Rusije, Crna Gora jer interesantna jer je ratifikovala sporazum o uspostavljanju zajedničkog evropskog vazdušnog prostora, odnosno otvorenog neba.
Investitori traže komercijalne ugovore sa Aerodromima, koji se odnose na aerodromske usluge"Zato investitori traže komercijalne ugovore sa Aerodromima, koji se odnose na aerodromske usluge, da dodatno ne plaćaju opsluživanje njihovih aviona, da smanje troškove", prenose nezvanično iz Vlade. Građanima bi slobodan pristup vazduhoplovnom tržištu zemalja potpisnica morao da donese niže cijene karata i veći izbor avioprevoznika.
Aerodromom u Beranama gazduje Opština
Aerodromom u Beranama gazduje Opština. Tender privatno-javnog partnerstva nije uspio, a najavljivano je da će obezbijediti modernizaciju aerodroma, koji tri decenije nije aktivan za civilne letove. Prije referenduma u Crnoj Gori 2006. godine „sigurno obećanje" o skorom poletanju aviona iz Berana dao je bivši premijer Milo Đukanović Ništa od toga, a pistom šetaju rekreativci, dok njenim obodima pasu ovce.
Turska kompanija Limak holding bila je zainteresovana za projekat rekonstrukcije i izgradnje aerodroma, ali uz kupovinu ili učešće u vlasništvu crnogorskog preduzeća Aerodromi. Vlada je usvojila plan razvoja Aerodroma do 2030. i nije predviđena privatizacija, ali nije isključeno javno-privatno partnerstvo.
Montenegro erlajnz se pokušava prodati gotovo 7 godina
Model privatizacije Montenegro erlajnza je promijenjen, nakon što je propao prošlogodišnji tender o prodaji 30 odsto kompanije, uz mogućnost da nakon dvogodišnjeg upravljanja partner dobije šansu da dobije većinsko vlasništvo. Gotovo sedam godina se pokušava prodati MA. Predstavnici kompanija, koje su tada otkupile tendersku dokumentaciju, nedostavljanjem ponuda poslali su poruku crnogorskoj strani da im ne treba "parče" MA. Konsultant - konzorcijum na čelu sa Rajfajzenom AG razmatra da lije bolje objaviti prodaju većinskog ili cijelog paketa od 99,88 odsto akcija Vlade.
Tender do kraja godine
Do kraja godine bi trebalo da bude raspisan tender, a ministar saobraćaja Andrija Lompar je najavio privlačniji poziv investitorima sa povoljnostima kod aerodromskih usluga i poreskog sistema. On je objasnio da bi to moglo podrazumijevati dugoročne ugovore o tarifama, davanje koncesija na određene aktivnosti Aerodroma, saradnju za izgradnju kargo terminala, hotelskih kapaciteta.
Prethodnim tenderom predviđan je dugoročni sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji sa AerodromimaPrethodnim tenderom predviđan je dugoročni sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji sa Aerodromima kroz javno-privatno partnerstvo. Vlada na uštrb državnog budžeta često otpisuje dugovanja Montenegro erlajnzu i garancijama pomaže da obezbijede kredite za avione, a cijene karata sa uračunatim pozamašnim taksama mogu parirati najskupljim evropskim avioprevoznicima. Crnogorski avioprevoznik završio je prošlu godinu sa gubitkom od 3,68 miliona eura, što je neznatno niže od poslovne 2009.
( Ivana Gudović )