Pirati su za Njemce "stranka šmokljana" sa 15 mjesta u berlinskom parlamentu
U svom programu će se zalagati za reformu autorskih prava, besplatni javni prijevoz i besplatni bežični internet
Njemačka Piratska stranka osvojila je na izborima 8, 5 posto glasova i ostvarila pravo na svog zastupnika u parlamentu.
U svom programu će se zalagati za reformu autorskih prava, besplatni javni prijevoz i besplatni bežični internet, javlja Rojters.
To je pokret mladih koji u Njemačkoj djeluje pet godina, a često se opisuje kako "stranka za šmokljane".Piratski pokret osnovan je u Švedskoj prije pet godina kako bi se zalagali za besplatno skidanje muzike i filmova s interneta.
To je pokret mladih koji u Njemačkoj djeluje pet godina, a često se opisuje kako "stranka za šmokljane".
Probijanje na izborima sve do parlamenta u prvi plan je bacilo njihovog vođu Andreasa Bauma za kojeg je njemački Financial Times napisao "od informatičkog šmokljana do punopravnog političara".
"Ovo nam je sve novo. Moraćemo se uhodati u politiku, ali budite sigurni da ćete o nama još čuti", rekao je za njemačku televiziju Andreas Baum (33), glavni kandidat Pirata za Parlament.
Ima 12 hiljada članova
Glasačko tijelo stranke, ali i njeno vodstvo, su mladi i vrlo obrazovani ljudi ispod 30 godina.
U Njemačkoj danas postoji 12.000 članova te stranke.
Svoju kampanju je vodila uglavnom putem interneta zbog čega je potrošila manje od četvrtine budžeta od 1,7 miliona eura.Stranka može očekivati oko 15 mjesta u berlinskom regionalnom parlamentu koji prima 130 zastupnika.
Svoju kampanju je vodila uglavnom putem interneta zbog čega je potrošila manje od četvrtine budžeta od 1,7 miliona eura koliko su na marketing potrošili socijaldemokrati. Pirati su svoj manifest uspjeli da sroče u jednu riječ - transparentnost.
"Želimo da svi podaci i procedure upravnih vlasti postanu javni", rekao je 27-godišnji informatički stručnjak Martin Delius.
Većina njemačkih internet medija svoju pažnju je posvetilo Piratskoj stranci gotovo koliko i pobjednicima lokalnih izbora u Berlinu.
Danas je “Dan gusarskog govora”
Prijatelji Džon Baur i Mark Samers iz SAD-a dugo su iz šale pričali kao gusari.
Piratski pokret osnovan je u Švedskoj prije pet godina
Iz istog razloga odlučili da zaslužuje svoj poseban dan u godini. Tako su 19. septembra 1995. započeli tradiciju gusarskog govora.
Ubrzo se i na internetu pročulo za Dan gusarskog govora, a postoje i savjeti “kako pričati gusarski”.
Nače, Dan gusarskog govora obilježava se i u Zagrebu, a posjetioci uživaju u gusarskim jelima i “potrazi za skrivenim blagom”.
Galerija
( Vijesti online )