Turska zamrzava odnose sa EU ako Kipar bude na čelu EU 2012
Kipar je od invazije Turske 1974. godine podjeljen na međunarodno priznati grčki južni dio i na otcijepljeni turski sjeverni dio, koji priznaje samo Ankara
Zamjenik turskog premijera Bešir Atalaj izjavio je danas da će Turska zamrznuti odnose sa Evropskom unijom, ukoliko Kipru sljedeće godine bude dato rotirajuće mjesto predsjedništva u evropskom bloku
"Ako se mirovni pregovori na Kipru ne zaključe i ako EU da rotirajuće predsjedništvo južnom Kipru, prava kriza će biti između Turske i EU jer ćemo onda zamrznuti odnose sa njom", rekao je Atalaj nakon posjete sjevernom Kipru, javila je turska agencija Anadolija.
Atalaj je istakao da je odluku o tome donijela turska vlada, prenio je Rojters.
Međunarodno priznata vlada kiparskih Grka trebalo bi da preuzme šestomjesečno predsedavanje Uniji u julu 2012. godine.
Kipar je od invazije Turske 1974. godine podjeljen na međunarodno priznati grčki južni dio i na otcijepljeni turski sjeverni dio, koji priznaje samo Ankara.
Izjava turskog premijera dodatno pogoršava krizu u odnosima, koja je juče zaoštrena kada je Turska saopštila da planove Kipra da počne sa istraživanjem nalazišta nafte u Mediteranu smatra provokacijom i da će razmisliti o istraživanjima na moru, zajedno sa sjevernim Kiprom, ukoliko Republika Kipar nastavi sa ovim planovima.
Turska smatra da rezerve nafte oko ostrva pripadaju ne samo kiparskim Grcima, već i kiparskim Turcima, a da su jednostrani planovi o eksploataciji provokacija, naročito uoči oktobarskog roka za mirovno rješenje koji su postavile Ujedinjene nacije.
S druge strane, vlada Republike Kipar je saopštila da će nastaviti sa istraživanjima i da će blokirati ulazak Turske u EU dok god se Ankara bude protivila toj odluci.
UN su u petak apelovale na sve strane da mirno reše ovaj spor, ističući da će bilo kakva nalazišta gasa doneti dobrobit obema zajednicama ukoliko one riješe međusobni sukob.
( Tanjug )