Pijacom na starovaroškom trgu oživljeni stari zanati
U okviru dvodnevne Zanatske pijace na Trgu Bećir Bega Osmanagića kod Sahat Kule, svoje proizvode izložio je veliki broj preduzetnika iz Crne Gore i Albanije
“Glavni grad je odavno prepoznao neophodnost regionalnog i šireg povezivanja u čemu imamo punu podršku evropskih institutcija, a o čemu svjedoči i ugovor o implementaciji projekta pod nazivom “Jačanje turističke razmjene i saradnje na afirmaciji zanatskog sektora, potpisan sa skadarskom regijom i Kancelarijom za evropsku komisiju u Crnoj Gori i Albaniji, u okviru IPA projekta prekogranične saradnje sa Albanijom.“, poručio je gradonačelnik Glavnog grada Miomir Mugoša na svečanom otvaranju prve zanatske pijace u Crnoj Gori.
On je naveo da je su partneri Glavnog grada, u realizaciji ugovora vrijednog 150. hiljada eura, Zanatsko preduzetnička komora Crne Gore i opština Guri iz Skadra, dok je projekat finansiran od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
“Projekat se realizuje sa ciljem reafirmacije starih zanta, a za njegovu prezentaciju nije moglo biti boljeg mjesta od podgoričkog starovaroškog trga”, naglasio je gradonačelnik.“Projekat se realizuje sa ciljem reafirmacije starih zanta, a za njegovu prezentaciju nije moglo biti boljeg mjesta od podgoričkog starovaroškog trga”, naglasio je gradonačelnik.
On je naveo da će građani i gosti tokom dva dana trajanja manifestacije, koja bi trebalo da ostane održiva, biti u prilici da se upoznaju sa proizvodima zanatlija iz Crne Gore, Albanije i Skadra”.
Dio projekat, kako je dodao, podrazumijeva i opremanje prostorija Gradskog muzeja i galerija, adektvatnim izložbenim motivima koji su uradili predstavnici Zanatske komore.
Da zanatlije pokažu proizvode, razmjene iskustva
“Divno je vidjeti da su ovdašnje zanatlije danas u prilici da pokažu svoje proizvode i razmijene iskustva i svoje umjeće sa zanatlijama iz Albanije”kazao je Izvršni direktor Komore Boris Marđonović.
Šef Operativnog sektora Delegacije EU u Crnoj Gori Nikola Bertolini smatra da Crna Gora i Albanija napreduju brzo ka Evropskoj uniji, zbog čega imaju budućnost.
“Mi realizujemo projekat prekogranične saradnje između Crne Gore i Albanije vrijedan milion eura , dok je za projekat Zanatska pijaca opredijeljeno 269. hiljada eura sa obje strane granice.Nema boljeg načina za saradnju i prijateljstvo od prezentacije proizvoda zanatlija, malih i srednjih preduzeća”vjeruje Bertolini.
Gradonačelnik opštine Guri Martin Lazari kazao je da je projekat dobre saradnje dvije države i maksimalno ocijenjen od strane Evropske unije što obavezuje da njegova implementacija bude dobra , a u čemu će se Albanija maksimalno angažovati.Gradonačelnik opštine Guri Martin Lazari kazao je da je projekat dobre saradnje dvije države i maksimalno ocijenjen od strane Evropske unije što obavezuje da njegova implementacija bude dobra , a u čemu će se Albanija maksimalno angažovati.
Program saradnje Albanije i Crne Gore, prema riječima savjetnika za prekograničnu saradnju Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore Milisava Raspopovića,trenutno se impletira kroz šest projekata iz oblast turizma, životne sredine i socijalne konhesije.
“Vjerujemo da će i ovaj projekat doprinijeti postizanju ciljeva i promociji zajedničkih pregraničkih ideja na obostranu korist stanovništva obje države”, naglasio je Raspopvić.
U okviru dvodnevno izložbenog prodajnog festivala posjetioci su bili u prilici da se upoznaju sa raznovrsnim proizvodima, prate takmičenja osnovaca i srednjoškolaca, prisustvuju panel diskusijama, te proglašenju menadžera godine i koncertima domaćih muzičkih zvijezda.
Dobra prilika za učenike i umjetnike
Svoje proizvode, između ostalih, predstavila je Srednja stručna škola “Spasoje Raspopović”. Profesorica Aleksandra Ćetković vjeruje da je manifestacija dobra prilika da se građanima prikažu proizvodi učenika, a novac od prodaje obezbijediće im materijal za dalji rad.
Elektro tehnička škola “Vaso Aligrudić” predstavila je eksponate koji su stručni maturski radovi učenika.
“Svakako da je ovo lijepa prilika da se posjetici upoznaju sa aktivnostima naših učenika”, kazala je profesorica Mileva Lučić.
Vlasnica radionice suvenira “Suvenir MNE”, Ljubinka Bešović istakla je da se tom djelatnošću bavi već sedam godina, te da se rado odaziva sličnim manifestacijama.
“Ručno proizvodimo suvenire sa crnogorskom motivima, za koje ima zainteresovanih kupaca, posebno tokom ljetnje sezone”, kazala je Bešović.
Galerija
( Tanja Jovanović )