Doktorant na Filozofskom neće da brani tezu pred Bečanović i Glušicom

Tvrdi da profesorke njenu orijentaciju da govori crnogorskim jezikom i da se zalaže za primjenu nove jezičke norme kvalifikuju kao nacionalističku.

776 pregleda1 komentar(a)
Tatjana Bečanović, Foto: Ognjen Radović
15.09.2011. 13:09h

Doktorant na Filozofskom fakultetu, Nela Savković-Vukčević, prekinula je studije na toj univerzitetskoj jedinici jer, kako tvrdi, profesorke Tatjana Bečanović i Rajka Glušica njenu orijentaciju da govori crnogorskim jezikom i da se zalaže za primjenu nove jezičke norme kvalifikuju kao nacionalističku. Savković-Vukčević je, u otvorenom pismu dekanu Blagoju Ceroviću, objasnila da govori crnogorskim jezikom i zalaže se za primjenu nove jezičke norme, dodajući da profesori Tatjana Bečanović i Rajka Glušica, koje se nalaze u komisiji za odbranu njenih polaznih istraživanja, takvu orijentaciju kvalifikuju kao „nacionalističku i “crnogorski jezik, između ostalog, zovu truležom duha". "Smatram nedostojnim da pred njima dokazujem visoke retoričke i stilističke domete crnogorskih vladika Petrovića, ostvarene upravo onim jezikom za koji profesorke ostrašćeno biraju najgore kvalifikative i ne ostavljaju mogućnost akademskom i argumentovanom diskutovanju o suprotnim stavovima“, kaže se u pismu. Savković-Vukčević zahvalila je mentoru Zorici Radulović na profesionalnoj saradnji. „Kako tema doktorske disertacije, koju sam sama formulisala, nije odbijena na Univerzitetu Crne Gore, po međunarodnom zakonu mogu, i namjeravam, da je prijavim na nekom drugom univerzitetu – izvan Crne Gore“, poručila je Savković-Vukčević.

Glušica iznenađena

Profesorica Filozofskog fakulteta Rajka Glušica iznenađena je optužbama doktoranta Nele Savković-Vukčević koja je odlučila da napusti studije na toj univerzitetskoj jedinici.

Glušica je kazala agenciji MINA da nije upoznata sa polaznim istraživanjima i varijantom crnogorskog jezika kojim govori Savković-Vukčević. Ona je rekla da ne zna da li se Savković-Vukčević služi jotovanom ili nejotovanom varijantom jezika, ali da ta činjenica nema nikakvog efekta kada su akademski poslovi u pitanju. “Apsolutna je neistina da znamo kojom varijantom crnogorskog jezika Savković-Vukčević govori. Njeno je legitimno pravo da izabere jotovanu ili nejotovano varijantu, a to što ja koristim nejotovanu verziju nije nikakav problem da bilo koji student polaže i odgovara”, rekla je Glušica. Ona je prvi susret sa Savković-Vukčević, kako je dodala, trebalo da ima ovog mjeseca kao član Komisija za odbranu polaznih istraživanja doktorata. Na toj odbrani je Savković-Vukčević trebalo da dokaže Komisiji da je tema koju je sama odabrala, disertabilna odnosno da dokaže da temom doprinosi nauci o književnosti. “Bečanović i ja smo kolateralna šteta ili neko na koga treba pljunuti jer ćemo insistirati na naučnosti i disertabilnosti, a kojom varijantom crnogorskog jezika apsolutno je nevažno”, kazala je Glušica.

Bečanović i ja smo kolateralna šteta ili neko na koga treba pljunuti jer ćemo insistirati na naučnosti i disertabilnosti

Za nju je očigledno da se Savković-Vukčević boji dokazivanja disertabilnosti, a ne odnosa profesora prema njenoj varijanti jezika. Glušica smatra veoma indikativnim to što doktorand želi da napusti studije u Nikšiću i da ih nastavi van Crne Gore, jer prema njenim riječima, osim nje i Bečanović, ima još profesora pred kojim bi se mogao braniti rad. “Čitamo u novinama da Milorad Nikčević na osiječkom univerzitetu priprema čitavu ekipu mladih montenegrista. Ona je vjerovatno dio te ekipe koja će iz Osijeka doći sa doktorskim disertacijama", kazala je Glušica. "Kakvim, tek ćemo vidjeti”. Ona je komentarišući navode Savković-Vukčević da profesori koriste najgore kvalifikative za jezik Petrovića, ocijenila da je to totalna neistina. “Ona se služi nevjerovatnim falsifikatima i neistinama i to je veoma, veoma loše za nekog ko tek treba da uđe u akademsku zajednicu”, zaključila je Glušica