Marihuana najpopularnija, sintetičke droge druge, pa heroin i kokain

Jednu od najvećih opasnosti, ipak, predstavlja pojava takozvanih "analognih supstanci", zamjena za ilegalne stimulanse

50 pregleda0 komentar(a)
13.09.2011. 15:13h

Sintetičke droge su na drugom mjestu najviše konzumiranih narkotika širom svijeta, poslije marihuane, a ispred heroina i kokaina, saopštila je danas Agencija UN za borbu protiv droge i kriminala (UNODC).

"Poslije kanabisa, ATS (stimulansi tipa amfetamina) druga je najviše korišćena droga širom svijeta i nadmašila je heroin i kokain", dok na prvom mjestu ostaje kanabis, naveo je UNODC u godišnjem izvještaju o narkoticima ATS, među koje spadaju ekstazi i metamfetamin.

Agencija UN je upozorila da je ova vrsta droga veoma opasna, ali da privlači manje pažnje od heroina i kokaina, prenio je AFP.

Privlačan izbor za milione korisnika

"Pristupačnih cijena i jednostavne za proizvodnju, droge ATS su privlačan izbor za milione korisnika u svim djelovima svijeta i pružaju kriminalcima mogućnost ulaska u novo i neistraženo tržište", piše u izvještaju UNODC.

"Za razliku od droga biljnog porijekla, poput opijata i kokaina, sintetičke droge mogu se proizvoditi bilo gdje, s malim početnim kapitalom kriminalaca", upozorio je šef agencije Jurij Fedotov.

Količina zaplijenjenih narkotika ATS u jugoistočnoj Aziji ukazuje na trend dramatičnog porasta

Količina zaplijenjenih narkotika ATS u jugoistočnoj Aziji ukazuje na trend dramatičnog porasta: dok je 2008. godine zaplijenjeno 32 miliona tableta metamfetamina, prošle godine je zaplijenjeno 133 miliona.

Povećana opsanost od zaraze HIV-om

Proizvodnja amfetamina naglo je povećana u zapadnoj Africi i Latinskoj Americi, dok je u Evropi i istočnoj i jugoistočnoj Aziji u porastu trend ubrizgavanja ATS injekcijama, čime se povećava opasnost od zaraze virusom HIV.

Veoma opasni ljekovi, koji su i dalje legalni u mnogim zemljama, dostupni su za kupovinu preko Interneta

Jednu od najvećih opasnosti, ipak, predstavlja pojava takozvanih "analognih supstanci", zamjena za ilegalne stimulanse, upozorila je agencija UN.

"Veoma opasni ljekovi, koji su i dalje legalni u mnogim zemljama, dostupni su za kupovinu preko Interneta", napominje UNODC.