Vlada je uklonila najveću prepreku, pa očekuje pozitivan stav EK

Lukšić je rekao da očekuje pozitivan odnos prema Crnoj Gori, s obzirom da su sve aktivnosti iz Akcionog plana rađene u „tijesnoj saradnji sa EK“

0 komentar(a)
lukšić, Foto: Savo Prelević
13.09.2011. 14:38h

Usvajanjem izbornog zakona Crna Gora je uklonila najveću prepreku za početak pristupnih pregovora sa Evropskom unijom (EU), zbog čega može da se nada pozitivnim preporukama Evropske komisije (EK) u oktobru, ocijenio je premijer Igor Lukšić.

On je u Budvi, tokom Miločerskog razvojnog foruma, rekao da očekuje pozitivan odnos prema Crnoj Gori, s obzirom da su sve aktivnosti iz Akcionog plana rađene u „tijesnoj saradnji sa EK“.

Lukšić je dodao da je nakon toga stvar 27 zemalja članica EU da to potvrde.
„U ovom periodu bilo je neophodno pokazati kredibilne napore da se sa svim tim stvarima možemo nositi, i drugo - da iskoristimo taj period i donesemo određene zakone, a u određenoj mjeri i implementiramo zakonodavstvo kako bi naše institucije mogle u tom smislu sazrijevati“, kazao je Lukšić.

On je podsjetio da je Crna Gora usvajanjem izbornog zakna otklonila jednu od najvećih prepreka na evropskom putu, zbog čega se nada da će 12. oktobra izaći izvještaj EK kojim će se preporučiti otvaranje pregovora.

Lukšić je dodao da je nakon toga stvar 27 zemalja članica EU da to potvrde.

„Ali zaista mislim da ima razloga da se nadamo da ćemo pregovore imati sledeće godine, odnosno da naše Ministarstvo za vanjske poslove i evropske integracije već razmišlja o koncipiranju budućeg pregovaračkog tima, kako bi se što manje vremena trošilo u tom međuperiodu“, pojasnio je on.

Treba grabiti ka EU

Tokom predavanja na temu Kako dalje na putu ka EU, Lukšić je naveo da zemlje zapadnog Balkana treba da „grabe“ prema Uniji što prije.

U kontekstu zapadnog Balkana, kako je ocijenio, treba razlikovati države koji se zaista trude od onih koji i dalje ne rješavaju određene pretpostavke za uspješne integracija.

On je, međutim, upozorio da se aktivnosti Crne Gore ne završavaju usvajanjem izbornog zakona, već postoji čitav niz propisa koje treba primjeniti u praksi i institucija koje treba razviti.
„Ne bi bilo dobro da se evropske integracije posmatraju kao paket zemalja koje treba zajedno da pristupaju EU. U našem slučaju mislim da bi bilo mnogo djelotvornije kada bi princip regate bio do kraja ispoštovan“, smatra Lukšić.

On je, međutim, upozorio da se aktivnosti Crne Gore ne završavaju usvajanjem izbornog zakona, već postoji čitav niz propisa koje treba primjeniti u praksi i institucija koje treba razviti.

Lukšić je dodao da nakon otvaranja pregovora treba da pokažemo punu fleksibilnost malog sistema i obezbijedimo što je moguće više znanja da bi taj proces bio efikasno organizovan.

„Ne samo znanja koje se samo nalazi u Vladi, nego i znanja koja se nalaze i u civilnom sektoru, univerzitetima, u svim segmentima našeg društva“, zaključio je on.