Albanski mediji: Sudija Konomi ubijen eksplozivom iz Crne Gore
Policijski forenzičari su utvdili da je bomba bila pričvršćena za donji dio vozila, kao i da je bila podešena da ubije sudiju a da pri tome ne izazove veću materijalne štete oko vozila.
Bomba kojoj je ubijen Skerdilajd Konomi, sudija iz Valone u Albaniji, najvjerovatnije je proizvedena u Crnoj Gori.
Albanski mediji objavili su da je eksplozivna naprava, kojom je ubijen 33-godišnji sudija, aktivirna mobilnim telefonom, navodeći da je eksploziv nabavljen u Crnoj Gori.
Albanska policija ponudila je nagradu od 100 hiljada eura za informaciju koja bi je mogla dovesti do atentatora.
Konomi je u subotu stradao u centru Valone, kada je u vazduh odletio njegov mercedes.
Prije nekoliko godina policija je zaplijenila mine koje su iz Crne Gore poslate u BangladešKako prenosi albanski dnevnik „Šekuli“, policija je tokom uviđaja na mjestu nesreće našla djelove mobilnog telefona, koji nije bio sudijin, kao i magnet kojim je eksploziv C4 bio pričvršćen za vozilo.
Policijski forenzičari su utvdili da je bomba bila pričvršćena za donji dio vozila, kao i da je bila podešena da ubije sudiju a da pri tome ne izazove veću materijalne štete oko vozila.
Cijena mine - 2.500 - 5.000 eura
Prema izvorima istrage, oko pola kilograma plastičnog eksploziva C4 bilo je povezano sa mobilnim telefonom, a bomba je aktivirana kada je atentator sa drugog broja pozvao telefon povezan sa eksplozivom.
Prema jednoj verziji Konomij je ubijen zbog angažmana u sudu, prema drugoj, zbog privatnih sporova oko nekretnina„Sudeći prema dosadašnjim iskustvima, mehanizmu kojim je bomba aktivirana ali i vrsti eksploziva, sumnjamo da je plastični eksploziv nabavljen u Crnoj Gori. Eksploziv od kojeg je bomba napravljena identičan je sa onim koji je zaplijenjen u Bangladešu. Prije nekoliko godina, njihova policija zaplijenila je mine koje su iz Crne Gore poslate u Bangladeš, i čija je cijena po komadu iznosila oko 2.500 do 5.000 eura. Zbog toga imamo razloga da vjerujemo da je i eksplozivna naprava najvjerovatnije napravljena u Crnoj Gori“, prenosi „Šekuli“ riječi jednog od policajaca uključenih u istragu.
Prema navodima albanskih medija, postoje dva moguća uzroka ubistva mladog sudije Konomija. Prema jednoj verziji Konomij je ubijen zbog angažmana u sudu, dok je prema drugoj ubijen zbog privatnih sporova oko nekretnina u zalivu Hamallaj, u blizini Valone. Konomi je bio oženjen i imao je dvoje djece.
Zbog ubistva sudije reagovali su najviši državni zvaničnici Albanije poručujući da će ubice biti pronađene. Porodicu mladog sudije posjetili su albanski predsjednik Bamir Topi, navodeći da je Konomi stradao kao žrtva sve jače želje mafije i organizovanog kriminala da utiču na pravosudini sistem.
( Samir Kajošević )