Nivo leda na Arktiku rekordno nizak: Ledeni pokrivač se topi brže nego što se obnavlja

"Trend u posljednje 32 godine zaista zabrinjava", rekao je Aleks Švajger, glavni autor studije, pozivajući se na satelitske snimke Arktika

184 pregleda0 komentar(a)
Arktik, Foto: Shutterstock.com
06.09.2011. 18:49h

Minimalna ljetnja zapremina leda na Arktiku prošle godine je dostigla rekordno nizak nivo, objavili su naučnici i upozorili da se ledeni pokrivač topi brže nego što se obnavlja.

Stručnjaci u studiji procjenjuju da je prošla godina, kada je količina leda na Arktiku u pitanju, premašila rekord iz 2007. Veličina minimalna zapremina leda se mjeri kombinacijom debljine leda i površine kojom led pokriva more.

Novi rekord potvrđuje drastične klimatske promjene na "vrhu svijeta" koje bi u narednih nekoliko decenija mogle da dovedu do potpunog otapanja leda na Arktiku i otvore nove mogućnosti za iskorištavanje nafte, ali istovremeno i vjerovatno poremete uobičajene klimatske procese. Uslijed tih promjena, moguće je i podizanje nivoa svjetskih mora.

"Trend u posljednje 32 godine zaista zabrinjava", rekao je Aleks Švajger, glavni autor studije, pozivajući se na satelitske snimke Arktika.

"Izmjerene vrijednosti potvrđuju da se radi o novom rekordu", dodao je.

Površina Arktičkog mora pokrivena ledom smanjila se prošle sedmice na 4,6 milouna km2, a sezona topljenja traje još dvije sedmice, u poređenju sa 4,13 miliona km2 2007.

Poređenja radi, minimalni ledeni pokrov početkom 70-tih godina 20. vijeka bio je oko sedam miliona km2.

Led se svake godine topi ljeti i minimalan nivo dostiže sredinom septembra.

Većina stručnjaka slaže se da će Arktičko more ostati bez leda jedno ljeto tokom ovog vijeka, ali nisu saglasni u procjenama.

I dok otapanje morskoga leda samo po sebi ne podiže nivo mora, topliji Arktik bi mogao da ubrza otapanje ledenog pokrivača na Grenlandu, koji sadrži dovoljno vode da nivo svjetskih mora podigne za sedam metara.