Lavrov: Zapadni Balkan ne treba ponovo da se pretvori u arenu za borbu
Povodom dolaska ruske delegacije, sa Lavrovom na čelu, u Banjaluci su mjere bezbjednosti podignute na najviši nivo
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je danas u Banjaluci da Zapadni Balkan ne treba ponovo da se pretvori u "arenu za borbu".
On je kazao da sve zemlje u regionu treba same da donose odluke budućnosti, bez miješanja spoljnih faktora, ističući da i u Bosni i Hercegovini treba da bude ukinut međunarodni protektorat, odnosno da se okonča mandat OHR-a.
"Sva pitanja u regionu treba da se rešavaju uz saglasnost zainteresovanih naroda", kazao je Lavrov poslije sastanka sa najvišim zvaničnicima Republike Srpske.
On je istakao da nije upitan ulazak zemalja Zapadnog Balkana u EU, ali da je nedopustivo da se izvana tim zemljama nameće izbor - ili ste sa nama ili ste sa Rusijom.
Šef ruske diplomatije ponovio je da je njegova zemlja za puno poštovanje Dejtonskog sporazuma, ističući da bilo kakve reforme u BiH treba da imaju saglasnost dva ravnopravna entiteta i tri naroda.
Lavrov je kazao da Rusija poštuje cjelovitost, teritorijalni integritet i suverenitet BiH, te da smatra da treba da bude ukinut međunarodni protektorat u ovoj zemlji.
On je negirao postojanje ruskog uticaja i u ostalim zemljama u regionu, navodeći kao primjer Makedoniju, gdje, kako je rekao, povodom predstojećeg referenduma nema uticaja Rusije, ali je u Skoplju "mnogo posjetilaca sa zapada, koji navijaju za jedno rješenje na referendumu".
"Ako to nije miješanje, onda ne znam šta je", ocijenio je Lavrov.
On je nazvao "arogantnom" izjavu evropske komesarke za bezbjednost Federike Mogerini, koja je izjavila da je Balkan teritorija EU i da niko drugi tu ne smije da se miješa.
"Rusija nema ništa protiv težnji balkanskih zemalja ka EU, ali ove arogantne izjave nisu korektne, suprotne su prirodnom pravu zemalja da razvijaju svoje odnose sa drugim zemljama", naglasio je Lavrov.
On je još kazao da Rusija želi da ostane u Savjetu Evrope, ali u onom u koji se nekada učlanila i u kojem se poštuje pravilo da je svaka od zemalja članica ravnopravna i da nijedna zemlja ne smije da bude diskriminisana.
"Sve odluke o tome da li će Rusija ostati u Savjetu Evrope zavise od Savjeta Evrope", zaključio je Lavrov.
Ruski šef diplomatije rekao je da postoji dobra ekonomska saradnja izmedju BiH i Rusije, te da je sa rukovodstvom RS razgovarao o poslovanju ruskih kompanija na teritoriji ovog entiteta, posebno rafinerija u Brodu i Modriči i snabdijevanju RS gasom putem Gasproma.
Istakao je i kulturnu i duhovnu povezanost ruskog i srpskog naroda.
Sastankom sa rukovodstvom RS, Lavrov je okončao posjetu BiH tokom koje je posjetio i Sarajevo i Istočno Sarajevo.
( Beta )