Požar na Savinskoj dubravi otkrio veliki problem: Hidranti ne rade
Dok se utvrđuje u čijoj su nadležnosti hidranti, vatrogasci otežano obavljaju ionako težak posao
Iako u krugu Vatrogasne stanice u Meljinama postoji hidrant, prije nekoliko dana, kada je izbio požar u Savinskoj dubravi, koja je u neposrednoj blizini, on je bio prazan. Tek nakon intervencije kod nadležnih u JP Vodovod, voda je potekla i do tog hidranta. Neispravan je i hidrant u savinskoj šumi, iz koga neprestano curi voda, kao i još pet na području od Debelog brijega do Meljina, što je još početkom ljeta konstatovala ekipa hercegnovskih vatrogasaca i o tome obavijestila nadležne u JP Vodovod, koji nijesu reagovali.
"Hidrantska mreža je u nadležnosti Vatrogasne jedinice”, tvrdi Zoran Šabanović, direktor hercegnovskog Vodovoda, ali dodaje da su “spremni da uvijek intervenišu kada im se to javi ili naloži”.
Dok se utvrđuje u čijoj su nadležnosti hidranti, zbog neispravnost ili nedostupnosti, kao onaj u selu Podi pored Herceg Novog koji je zabetoniran kada je rekonstruisan put, vatrogasci otežano obavljaju ionako težak posaoKomandir Vatrogasne jedinice Damjan Lončar odgovorio je da je još krajem maja predsjednik Opštine Dejan Mandić, između ostalog, “naložio Vodovodu da provjeri ispravnost hidranata i otklone eventualne nepravilnosti“, kao i "da omoguće da hidrant u krugu Vatrogasne jedinice uvijek ima dovoljnu količinu vode“.
Dok se utvrđuje u čijoj su nadležnosti hidranti, zbog neispravnost ili nedostupnosti, kao onaj u selu Podi pored Herceg Novog koji je zabetoniran kada je rekonstruisan put, vatrogasci otežano obavljaju ionako težak posao. Kada je prije tri dana izbio požar u selu Kameno, vatrogasci su vozila punili iz lokalnog izvorišta Opačica u Zelenici, udaljenom oko 15 kilometara od mjesta požara, umjesto na pola puta u Podima, gdje je hidrant bio neupotrebljiv.
Problem predstavljaju i hidranti u stambenim zgradama koji su često pokvareni, a koriste se i nenamjenski - za pranje tepiha, automobila ili za zalivanje zelenih površina. Kako u mnogim zgradama nijesu osnovane skupštine stanara, neispravne hidrante niko ne prijavljuje, niti se popravljaju, što može biti od presudne važnosti u eventualnom požaru.
Srećom, većih požara ovog ljeta u hercegnovskoj opštini nije bilo, a zahvaljujući obučenosti i profesionalnosti, vatrogasci su uspijevali da efikasno reaguju i u nepredviđenim situacijama.
Predsjednik Opštine kazao je da će ova iskustva imati u vidu nakon završetka turističke i ljetnje sezone, da, kada mine najveća opasnost od požara, analiziraju sve propuste i potrude se da ih otklone.
U hercegnovskoj opštini postoji razgranata mreža hidranata, između 100 i 200, a u Vatrogasnoj jedinici imaju njihov plan kako bi ih mogli koristiti kada negdje izbije požar.
Nestašice sve češće
Iako Hercegnovljani na raspolaganju imaju 500 litara vode u sekundi, česte su nestašice vode.
“Trošimo prekomjerno, pa se dešava da se rezervoari prazne brže nego što dotiče voda”, objašnjavaju u Vodovodu. Tako su juče građani Igala u poslijepodnevnim satima bili bez vode zbog enormne potrošnje, a dan ranije bez vode su bili zbog kvara na glavnoj vodovodnoj mreži. Bez vode su svakodnevno dio dana ili noći i potrošači u mjestima na hercegnovskoj rivijeri i u višim zonama grada.
“Vrućine čine svoje, kiša bi bila spas“, kažu u Vodovodu. U Herceg Novom ovog ljeta bile su česte nestašice vode zbog kvara na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, zbog kvara na Platu, odakle stiže oko 70 odsto vode za piće, kao i zbog velike potrošnje i rezervoara, posebno na rivijeri, malog kapaciteta.
( Slavica Kosić )