Šteta od suše u Teksasu 5,2 milijarde dolara
Dugotrajna suša u američkoj saveznoj državi Teksas izazvala je gubitak prinosa i stoke procijenjen na rekordnih 5,2 milijardi dolara, a vjerovatno je gubitak i veći od toga.
Ekonomista Dejvid Anderson iz teksaške agencije za poljoprivredu je naveo da su istraživanja na terenu sprovedena od novembra 2010. do 1. avgusta 2011. godine ukazala da je gubitak u stočnom fondu 2,1 milijardu dolara i 3,1 milijardu dolara u usjevima, a mogao bi da bude i veći kada žetva bude završena.
Prethodni rekordni gubitak od 4,1 milijarde dolara zabilježen je 2006. godine.
Suša je ove godine zahvatila veći dio juga SAD, a u Oklahomi, Luizijani i Novom Meksiku stanje je lošije nego ikad u nekoliko posljednjih decenija.
Stanje je posebno teško u Teksasu koji je poslije Kalifornije druga najveća poljoprivredna država u SAD, a prednjači u gajenju pamuka i uzgoju goveda.
U nekim delovima Teksasa kiša je poslednji put pala još prošle jeseni, a meteorolozi predviđaju da će suša trajati najmanje do septembra.
Podaci o gubicima zbog suše odnose se na pamuk, kukuruz, pšenicu, sirak i sijeno, a ne obuhvataju gubitke u proizvodnji voća i povrća, gajenju cvijeća i rasada.
Od 1998. godine, ne računajući danas objavljene procjene, suša je poljoprivredu Teksasa koštala više od 13 milijardi dolara.
Veći ovogodišnji gubitak djelimično se pripisuje skupljim poljoprivrednim proizvodima jer je zbog veće tražnje u svijetu i manjih zaliha porasla cijena kukuruza, pamuka, pšenice i goveđeg mesa.
( Beta )