Rad policije pozitivno ocjenjuje više od polovine građana
Za malo okruženje kakva je Crna Gora, šokirajuće je to što je 44 odsto ispitanika odgovorilo da u policiji ima prijatelja ili rođaka
Više od polovine građana veoma pozitivno ocjenjuje rad policije, dok skoro 85 odsto ne zna slučaj gdje su policajci zloupotrijebili svoj autoritet, pokazalo je istraživanje koje je za potrebe OEBS-a uradio Centar za demokratiju i ljudska prava.
Istraživanjem, koje je objavljeno na sajtu OEBS-a, obuhvaćeno je 1.041 ispitanik kojima su postavili 52 pitanja. Istraživanje je rađeno od 20. do 30. aprila.
Istraživani su stavovi građana o povjerenju u policiju, mišljenje o njihovoj efektivnosti u radu, identifikovanje ključnih problema, saradnju i iskustva za vrijeme vađenja ličnih dokumenata.
Istraživanje je pokazalo da oko 70 odsto građana ima pozitivan stav prema policiji, 23,8 odsto uglavnom negativan, a 5,7 odsto veoma negativan.Istraživanje je pokazalo da oko 70 odsto građana ima pozitivan stav prema policiji, 23,8 odsto uglavnom negativan, a 5,7 odsto veoma negativan.
Više od 64 ispitanika smatra da je policija efikasna, a 35 da je neefikasna.
Ispitanici, 68 odsto, ima povjerenje u policiju, a oko 31 odgovorilo je da nema povjerenja.
"Kada su ocjenjivali rad policije, šest odsto kazalo je da se ne osjeća uopšte sigurno, a 23 odsto odgovorilo je da se osjeća potpuno sigurno", pokazalo je istraživanje.
Arogancija, prebijanje, oružje...
Građani Rožaja, Cetinja, Plava i Bijelog Polja osjećaju se najsigurnije, a najnebezbjedniji su Kotoru, Baru, Nikšiću, Budvi i Herceg Novom.
Čak 85 odsto građana kazalo je da ne poznaje neki slučaj gdje je policija zloupotrijebila svoj autoritet ili primjenila silu bez razloga.
Čak 85 odsto građana kazalo je da ne poznaje neki slučaj gdje je policija zloupotrijebila svoj autoritet ili primjenila silu bez razloga.Oni koji su odgovorili afirmativno, naveli su aroganiciju, povlačenje oružja bez razloga u raspravi, prebijanje maloljetnika bez razloga kao primjere nedoličnog ponašanja policajaca.
Njih 86 odsto, ocijenilo je da bi problem organizovanog kriminala u Crnoj Gori trebalo da bude prioritet a 40 odsto smatra da je država posvećena borbi ali 42 smatra da borba nije efikasna.
Na pitanje šta smatraju najvećim problemom u okruženju u kom žive, građani su odgovorili da je to zagađena sredina, a potom krađe, nesiguran saobraćaj, nepropisno parkiranje i narkomanija.
Najmanji problemi, prema iskazima građana, su prostitucija, nasilje, maltretiranje i prosjačenje.
Volja da pomognu građanima i pristojnost
Upitani šta bi policija trebala da uradi kako bi građani bili zadovoljniji, a oni poboljšali svoj rad, najveći broj ispitanika nije imao odgovor.
Manji broj ispitanih kazao je da bi policajci trebali da budu prisutniji u životu građana i da više kontrolišu pješake.
Ispitanici iz Bijelog Polja, Ulcinja i Pljevalja odgovorili su da su policajci dovoljno prisutni i dostupni.
Saradnju i komunikaciju sa policijom većina je ocijenila kao veoma dobru, dok je devet odsto kazalo da je komunikacija i sradnja jako loša.
Prema istraživanju dvije katrakteristike odlikuju policajce u Crnoj Gori - volja da pomognu građanima i pristojnost.
"Najgore rangirana karakteristika je efektivnost, ali i uprokos tome treba imati na umu da je preko 55 odsto okarakterisalo kao efektvnu", pokazalo je istraživanje.
"Za malo okruženje kakva je Crna Gora, šokirajuće je to što je 44 odsto ispitanika odgovorilo da u policiji ima prijatelja ili rođaka. Može se pretpostaviti da su njihovi odgovori u tom slučaju zavisili najviše od onoga što su čuli od njih", ocjenjuje se u istraživanju.Kada se uporedi ovogodišnje, sa istraživanjem iz 2007. godine rezultat pokazuje da su policajci, prema ocjeni građana, najviše napredovali u profesionalnosti i pristojnosti u ponašanju dok je u ostalim karakteristikama napredak minimalan.
Kada je u pitanju kontakt sa policijom, svaki četvrti građanin je komunicirao sa njima a svaki deseti je ocijenio da je susret bio veoma neprijatan. Više od polovine ispitanika odgovorilo je da je to bilo veoma prijatno.
Jedno od pitanja istraživanja bilo je i da li postoji veza između policije i građana - porodična ili prijateljska.
"Za malo okruženje kakva je Crna Gora, šokirajuće je to što je 44 odsto ispitanika odgovorilo da u policiji ima prijatelja ili rođaka. Može se pretpostaviti da su njihovi odgovori u tom slučaju zavisili najviše od onoga što su čuli od njih", ocjenjuje se u istraživanju.
Anketa je pokazala da većina građana ne bi znala kako da se ponaša i kome da se obrati u slučaju kad bi im policajci ugrozili prava.
"Veći problem je to što oni koji i znaju kome da se žale smatraju da bi to bilo bez efekta", navodi se u istraživanju.
( Mina )