NOVA predlaže da država podigne spomenik Pavlu Đurišiću
"Crna Gora jedina zemlja u Evropi koja ne dozvoljava da se obilježe mjesta stradanja i sahrane ostaci građana koji u Drugom svetskom ratu nijesu pripadali partizanskom pokretu"
Razumno je obilježiti grobove poginulih a crnogorska Vlada treba da se ugleda na njemačku i na sličan način označi mjesta svojih nastradalih građana, ocijenio je član Glavnog odbora Nove srpske demokratije, Goran Kiković. On je reagovao na potpisivanje Sporazuma o grobovima stradalih njemačkih vojnika u ratovima kojeg su potpisali šefovi diplomatije Crne Gore i Njemačke, Milan Roćen i Gvido Vestervele. Kiković je u saopštenju dostavljenom agenciji MINA rekao da svako ima pravo na grob, “pa i njemački vojnici koji su u toku Prvog i Drugog svetskog rata poginuli na teritoriji Crne Gore”. Vlada Crne Gore, dodao je, treba da se ugleda na Njemačku i obilježi na sličan način grobove, jame i stratišta za svoje poginule građane.
“Zašto se novcem iz budžeta i lokalnih samouprava ne bi podigli spomenici vođama Trinaestojulskog ustanka 1941.godine, Pavlu Đurišiću, Baju Stanišiću, Jakovu Kusovcu i drugim oficirima i vojnicima Jugoslovenske vojske u otadžbini, koji su nakon tog datuma do kraja rata nastavili borbu za oslobođenje zemlje pod vođstvom kralja Petra i Vlade kraljevine Jugoslavije”, naveo je Kiković.
Brojni dokumenti govore o zločinima četničke vojske nad civilima u Crnoj Gori, koji su sprovođeni pod komandom italijanskih i njemačkih okupacionih snaga. Jedan od najpoznatijih zločina je pokolj muslimana Pljevalja, Čajniča i Foče gdje je ubijeno 1.200 muškaraca i do 8.000 žena, staraca i dece.
Đurišićev izvještaj Draži Mihailoviću, 13. februar 1943.
( MINA )