Brisel prećutkuje glasine da bi se i Francuskoj mogao smanjiti rejting
Kažu da je francuska ekonomija veoma sigurna, i da su potresi oko Francuske direktna posljedica prebrzog, smanjenja boniteta Americi
Brisel zvanično prećutkuje novo neugodno iznenađenje, to da je, iznenada, Francuska, druga najjača ekonomija EU, izvučena u prvi plan kriznog dešavanja i da su počele kružiti glasine kako bi agencije za rejting mogle i Francuskoj smanjiti bonitet spoljnog dugovanja.
Nezvanično, diplomate i eksperti direktorata za ekonomiju Evropske komisije koji nisu, za razliku od drugih sektora, na kolektivnom odmoru, izražavaju mišljenje da se radi o neopravdanoj nervozi tržišta, ali i tome da same agencije za rejting postaju jedan od faktora koji pridonosi nervozi, umjesto obratno.
Jedan od Komisijinih ekonomista rekao je da je francuska ekonomija veoma sigurna, i da su potresi oko Francuske direktna posljedica prebrzog, prenaglog, smanjenja boniteta Americi.
"To je pridonijelo krizi. Amerika je ista i dan prije nego joj je smanjen rejting, i poslije, ali taj gest izludio je tržišta, jer je dao na znanje da ništa nije sigurno. Francuska je solidna, ali sama glasina da bi moglo da joj se smanji rejting, dovela je do potresa."
"Ali, uvjereni smo da će to Pariz srediti sam. Apsurdno je pomisliti nešto drugoi", rekao je briselski ekonomista.
Sve je povezano sa Grčkom
U srijedu, kad su počele glasine, vodeća francuska banka, Sosiete Ženeral, izgubila je, u samo jednom danu, četiri milijarde eura na berzi, a jučer, u četvrtak, banka je bila nanovo napadnuta.
Iako se ova francuska banka broji među 13 najvećih svjetskih banaka, iako je od rejting agencija prije mjesec dana dobila najviše ocjene i iako ugledni francuski ekonomisti potvrđuju njenu solidnost - strah tržišta bio je jači.
Sve je povezano, a sve proistječe iz problema Grčke, odnosno glasina da bi pomoć evropskih i širih Španija.
Naime, tržišta se boje da Francuska neće moći istovremeno da spasava susjede i da radi na dokapitalizaciji svojih banaka - ako će to da bude potrebno. To nije potrebno, ali tržišta su se zapetljala u pitanje "šta ako".
Naime, prema pravilima evropskog fonda za spasavanje, koji je nazvan Evropski finansijski fond za stabilnost ili EFSF , samo članice eurozone koje imaju najviši rejting, a to je AAA, mogu da garantuju za one zemlje eurozone koje su ugrožene nemogućnošću podmirivanja svojih dugovanja.
Pariz je odgovorio tako da je Nikola Sarkozi, koji je vratio sa odmora na Azurnoj obali rekao da će njegova zemlja još više pojačati mjere štednje kako bi spoljno zaduženje i deficit dovela u posve bezbjedne vode.
( Od dopisnika \"Vijesti\" iz Brisela Ines Sabalić )