Medicinari traže veće plate, Vlada im poručila da ne računaju na to

Zdravstvo traži da se otpišu dugovi prenseseni iz prethodnog perioda u iznosu od 15 miliona eura koji se prenose iz godine u godinu

61 pregleda0 komentar(a)
11.08.2011. 17:46h

Predstavnici sindikata zdravstva dogovorili su se na današnjem sastanku sa predstavnicima Vlade i Fonda zdravstava o većini zahtjeva medicinskih radnika dok će pregovore o povećanju zarada nastaviti sredinom septembra. Predsjednik Sindikata zdravstva SSCG Ljiljana Krivokapić kazala je agenciji MINA da je sastanak sa predstavnicima ministarstava zdravlja, finansija i Fonda zdravstva u vezi sa izmjenama i dopunama granskog kolektivnog ugovora bio konstruktivan i da su zajednički pokušali da sagledaju probleme. Ona je rekla da se nijesu dogovorili o povećanju zarada a da će o tome, kako je najavila, pregovarati sredinom septembra. " Ministarstvo finansija je prilično kruto. Zamjenik ministra finansija, Nemanja Pavličić, kazao je da planiranim budžetom za narednu godinu ne postoji kategorija povećanja ličnih dohodaka. Rekao je da ukoliko se deset odsto povećavaju zarade na nivou države za resor zdravstva, to opterećuje budžet”, navela je Krivokapić. Ona je rekla da je ono na čemu insistiraju i od čega neće odustati je da se jednom država zaduži i za sektor zdravstva. "Hoćemo da vidimo koliko je Ministarstvo finansija, ali i država spremna i sposobna da nađe način da se povećaju zarade- bilo jačanjem ekonomije, poreskom politikom ili drugačije", rekla je Krivokapić. Ona je ukazala da zdravstvo traži da se otpišu dugovi prenseseni iz prethodnog perioda u iznosu od 15 miliona eura koji se prenose iz godine u godinu. "Neka se ti dugovi otpišu i zdravstvu. Ako se to može uraditi Montenegro Airlines-u, Kombinatu aluminijuma, Željezari onda može i zdravstvu", poručila je Krivokapić.

Sestre rade za 250 eura

Ona smatra da je povećanje zarada neminovnost jer je, kako je ocijenila, obezvrjeđen rad u sektoru zdravstva i ukazala da ljekari u prosjeku imaju plate od 550 eura a medicinske sestre oko 250 eura. " Insistiramo i da se utvrdi ko krši Zakon i kako zarađuju neki doktori i sestre i po kom osnovu kao i da se sankcionišu takvi", navela je ona, dodajući i da neće odustati i da se prevoz isplati svim koji putuju, te da se stimulacija koja je sada 15 odsto poveća na 30. Iz Ministarstva zdravlja su nakon sastanka u saopštenju dostavljenom agenciji MINA rekli da je taj državni resor ukazao da vodi aktivnu politiku na poboljšanju standarda zaposlenih u zdravstvu. To, kako su naveli, potvrđuju činjenice da su se u posljednjih pet godina zarade u zdravstvu povećale za 73 odsto. “Govoreći o rješavanju stambenih pitanja, predstavnici Ministarstva zdravlja su istakli da veliku pažnju poklanjaju i rješavanju stambenih pitanja zaposlenih u zdravstvu, sa konkretnim podacima”, navodi se u saopštenju.

Galerija