SNS: Vjekovna prava SPC ne može ugroziti nijedna državna institucija
Kako je ocijenjeno u Deklaraciji, vlast priprema promovisanje srpskog kao maternjeg u okviru nastavnog programa za predmet crnogorski jezik i književnost
Učesnici savjetovanja "Kolektivna prava srpskog naroda u Crnoj Gori u svijetlu rezultata popisa iz 2011. godine" usvojili su Deklaraciju kojom zahtijevaju školovanje na srpskom jeziku, ravnopravnu zastupljenost u državnoj administraciji i zaštitu Srpske pravoslavne crkve.
Deklaracija je usvojena na prijedlog Srpskog nacionalnog savjeta (SNS), koji je bio i organizator skupa koji je tokom prethodna dva dana održan u Podgorici sa ciljem usaglašavanja oko najvažnijih pitanja za srpski narod u Crnoj Gori.
U Deklaraciji se navodi da je srpski jezik, kao intelektualna svojina srpskog naroda, nakon ozvaničenja rezultata popisa “pred završnom fazom planske diskriminacije u formalnom i suštinskom statusnom smislu”
Kako je danas saopšteno iz SNS-a, učesnici savjetovanja usvojili su taj dokument “zalažući se isključivo za ravnopravnost sa ostalim nacionalnim zajednicama i smatrajući da usaglašeni odnosi Srba i Crnogoraca predstavljaju ključ stabilnosti Crne Gore”.
U Deklaraciji se navodi da je srpski jezik, kao intelektualna svojina srpskog naroda, nakon ozvaničenja rezultata popisa “pred završnom fazom planske diskriminacije u formalnom i suštinskom statusnom smislu”.
Kako je ocijenjeno, vlast priprema promovisanje srpskog kao maternjeg u okviru nastavnog programa za predmet crnogorski jezik i književnost.
Prema Deklaraciji, obavljaju se “javne i tajne konsultacije” kako bi režim dobio podršku za projekat postepene eliminacije srpskog jezika iz obrazovnog sistema Crne Gore.
Predstavnici Srba zahtjevaju da se pripadnicima te nacionalne zajednice u Crnoj Gori omogući korišćenje svih do sada dostignutih prava, u skladu sa međunarodnim standardima i uvažavajući ustavom garantovanu mogućnost službene upotrebe srpskog jezika i nastavnih programa na srpskom jeziku.
“Prije svega školovanje na srpskom jeziku i važećim programima za sve nastavne predmete, koji se ne mogu mijenjati bez saglasnosti predstavnika i organizacija srpskog naroda“, kaže se u Deklaraciji.
U Deklaraciji se označava prioritetnim da se ravnomjernost nacionalne zastupljenosti u potpunosti realizuje u naredne četiri kalendarske godine“
Dodaje se da je adekvatno učešće u državnoj administraciji u skladu sa važećim ustavom važan problem Srba u Crnoj Gori.
Zbog toga predstavnici srpskog naroda u Crnoj Gori zahtjevaju da se ispune ustavne obaveze koje se odnose na srazmjernu nacionalnu zastupljenost u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne uprave.
„Prioritet je da se ravnomjernost takve zastupljenosti u potpunosti realizuje u naredne četiri kalendarske godine“, precizira se u Deklaraciji.
Takođe se zahtjeva i puna zaštita imena, imovine i dostojanstva Srpske pravoslavne crkve jer, kako se ocjenjuje, njena vjekovna prava ne može ugroziti nijedna državna institucija u Crnoj Gori.
„Tražimo da se odnos između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve riješi u skladu sa kanonskim ustrojstvom pravoslavlja i ustavnim garancijama odvojenosti institucija države i vjerskih zajednica“, zaključuje se u Deklaraciji.
( Mina )