FORCA: Popis nije predstavio realno stanje
Kao oni kojima je maternji jezik albanski izjasnilo se 5,27%, iz čega proizilazi razlika od 0,36% ili, izraženo brojem pripadnika, da je 2.232 Albanaca više, ocjenjuju iz FORCE
Popis stanovništva u Crnoj Gori nije predstavio realno stanje, a nedostatak je i neevidentiranje dijaspore po nacionalnoj, jezičkoj i vjerskoj strukturi, ocijenila je Nova demokratska snaga FORCA.
Navodi se da se od ukupnog broja stanovnika Crne Gore po nacionalnom opredjeljenju kao Albanci izjasnilo 30.439 ili 4.91 odsto, što je manje od popisa iz 2003. godine za 0,12 odsto.
„U jezičkoj strukturi, kao oni kojima je maternji jezik albanski izjasnilo se 32.671 ili 5,27 odsto, iz čega proizilazi razlika od 0,36 odsto ili, izraženo brojem pripadnika, proizilazi da je 2.232 Albanaca više“, kaže se u reagovanju dostavljenom agenciji MINA.
Navodi se da se od ukupnog broja stanovnika Crne Gore po nacionalnom opredjeljenju kao Albanci izjasnilo 4.91%, što je manje od popisa iz 2003. za 0,12%
Ova razlika kod Albanaca, između deklarisanih po nacionalnosti i po maternjem jeziku, osnov je, kako navode, za sumnju u tačnost popisa stanovništva održanom u aprilu.
Ističe se da je, ako se izuzme opština Rožaje, broj Albanaca u padu u svi ostalim gradovima.
„Najdrastičniji slučaj je Ulcinj gdje je 2003. godine bilo 14.638 deklarisanih Albanaca ili 72,1 odsto, dok ih je 2011. bilo 14.976, ili 70,66 odsto od ukupnog stanovništva opštine“.
„Ali kada je u pitanju jezička struktura ispada da se izjasnilo da im je maternji jezik albanski 72,04 odsto.
Dakle, razlikuje se za 1,38 odsto ili za 276 stanovnika više od onih koji su se u nacionalnom smislu izjasnili kao Albanci“, objašnjavaju iz FORCE.
Ocjenjuje se da su kontradiktorni podaci u vezi jezičke strukture u Ulcinju, naročito za Crnogorce i Srbe.
Iz Force poručuju da su kontradiktorni podaci u vezi jezičke strukture u Ulcinju, naročito za Crnogorce i Srbe
„Tako ispada da srpski jezik govori 11,97 odsto a nacionalno deklarisanih Srba je 5,75 odsto iz čega slijedi dilema da li bi Srba moralo biti više, nego što pokazuje popis.
Dok oni koji se deklarišu da im je crnogorski jezik maternji ima 10,73 odsto, a zajedno čine 22,7 odsto što predstavlja pitanje za posebnu diskusiju“, navodi se u reagovanju.
FORCA upozorava da je ukupan broj stanovnika u Ulcinju, na osnovu podataka za pojedina naselja, veći za najmanje 104, od broja koji je objavio Monstat.
„Pošto ovi podaci do sada nijesu demantovani, proizilazi da su prihvatili manjkavosti u popisu ali je izostao gest javnog priznavanja grešaka i pristupanje korekciji podataka za ova naselja“, kaže se u reagovanju.
( Mina )