Cijene notara po ugledu na BiH, ali izgleda loše konvertovali marke u eure
“Bod” javnog bilježnika u BiH i RS vrijedi 50 feninga ili 25 centi, dok je on prema tarifi crnogorske Notarske komore 50 centi
Notarske tarife zemalja u regionu za koje predsjednik Notarske komore Crne Gore Anđelko Milošević tvrdi da su im bile reper kada su formirali svoje, duplo su jeftinije od crnogorskih.
Milošević je krajem prošle sedmice “Vijestima” rekao da su ”isključivi parametri koje smo koristili za izradu notarske tarife bili upoređivanje sa advokatskim notarskim tarifama iz okruženja Bosne, Republike Srpske...”.
Notari u BiH počeli su sa radom 2007. a u Republici Srpskoj dvije godine kasnije.
Prema cjenovniku bosanske Notarske komore, “bod” njihovog javnog bilježnika vrijedi 50 feninga ili 25 centi, toliko vrijedi i po tarifi notarske komore Republike Srpske, dok je on prema tarifi crnogorske Notarske komore 50 centi.
Prema cjenovniku bosanske Notarske komore, “bod” njihovog javnog bilježnika vrijedi 50 feninga ili 25 centi, toliko vrijedi i po tarifi notarske komore Republike Srpske, dok je on prema tarifi crnogorske Notarske komore 50 centi
Sačinjavanje ugovora kod notara, čija je vrijednost više od milion KM odnosno 500.000 eura u BiH najviše može da košta 1.000 eura, dok je u Crnoj Gori najveći iznos 5.000 eura.
Porez na dodatu vrijednost se u BiH i Republici Srpskoj takođe posebno zaračunava na cijene koje su određene notarskim cjenovnikom, a isto rješenje je preuzela i Notarska komora Crne Gore.
Tako povjereni posao popisa i procjene imovine u ostavinskom postupku, po nalogu suda, prema crnogorskoj cijeni određuje se prema ukupnoj vrijednosti imovine i ne može biti manji od 150 ali ni veća pd 500 eura.
Za isti posao procjene imovine notaru u BiH trebalo bi da se plati najmanje 150 maraka, a najviše 300, odnosno 150 eura.
Advokati ogorčeni i smatraju da se radi o stvaranju monopola, a njihovi, sada već bivši, klijenti nezadovoljni su cijenama
Za sačinjavanje osnivačkih akata privrednih subjekata u formi notarskog zapisa, prema crnogorskom notarskom cjenovniku, privredna društva koštaće najmanje 350, a za sačinjavanje statuta u formi notarskog zapisa najmanje 200 a najviše 400 eura.
Isti posao notar u BiH može da naplati najviše 350 KM odnosno 175 eura.
To su inače poslovi koji uvođenjem notara moraju da imaju obaveznu formu notarskog zapisa, zbog čega su, prema nezvaničnim informacijama”Vijesti”, advokati ogorčeni i smatraju da se radi o stvaranju monopola, a njihovi, sada već bivši, klijenti nezadovoljni su cijenama.
Najniža cijena punomoćja kod nas veća od najviše naknade u BiH
Prema cjenovniku crnogorske Notarske komore, za sastavljanje punomoćja za preduzimanje pravnih poslova za koje je predviđena obaveznost forme notarskog zapisa, i za jednostrane izjave u vezi stvarnih prava na nepokretnostima osim založnih izjava (saglasnost, dozvola, brisovne dozvole i sl.) notaru pripada nagrada koja ne može biti manja od 50 eura, ni veća od 1.000 eura.
Prema tarifi notara u BIH, za notarsku obradu istih dokumenta, javni bilježnik najviše može da naplati 75 KM, odnosno oko 35 eura.
Iz crnogorske Notarske komore visoke tarife pravdaju odgovornošću posla koji im je država povjerila kao i da za njega odgovaraju krivično i materijalno.
U Ministarstvu pravde koje je dalo saglasnost na cijene koje je formirala Notarska komora kažu da se sačinjavanjem i ovjerom dokumenata kod notara garantuje pravna sigurnost građana što nije bio slučaj kada su građani odlazili kod advokata, jer notari rade u korist obje strane. Pozitivno mišljenje, s aspekta poslovnog ambijenta ipak Ministarstvo finasija nije dalo na utvrđene tarife.
Iz crnogorske Notarske komore visoke tarife pravdaju odgovornošću posla koji im je država povjerila kao i da za njega odgovaraju krivično i materijalno
Podgorički advokat Saša Vujačić rekao je “Vijestima” da je Upravni odbor Advokatske komore ocijenio da su te tarife previsoke.
On, ipak, ostavlja vremenu da pokaže koliko je korisno i jeftino uvođenje notara.
“Da li nadležnosti notara opravdavaju cijene i da li će to stvoriti dosta problema, u smislu preklapanja sa poslovima advokata, kao i ozbiljan trošak, moraće da se sačeka da se vidi. Određivanje tarifa stvar je procjene nadležnog ministarstva koje daje saglasnost,” rekao je Vujačić.
Notar ne može da zastupa i jednu i drugu stranu u pravnom poslu, on samo mora da tumači propis koji je isti za sve
On se ne slaže sa obrazloženjem kako će notari raditi u korist obje strane, što nije bio slučaj sa advokatima.
“Notar ne može da zastupa i jednu i drugu stranu u pravnom poslu, on samo mora da tumači propis koji je isti za sve”, kazao je Vujačić.
Prema njegovoj ocjeni, postavlja se i pitanje šta će raditi advokati, a šta notari i da li će advokati biti isključeni ili će i jedni i drugi moći da rade iste poslove.
Za katastar važe samo notarski potpisi
Predsjednik Notarske komore Anđelko Milošević obavijestio je direktora Uprave za nekretnine Mića Orlandića da su od 25. jula notari ovlašćeni za sve pravne poslove, koji za predmet imaju prenos stvarnih prava.
U dopisu se navodi i da ti dokumenti nijesu validni ako nijesu sačinjeni u formi notarskog zapisa.
“Isključena je svaka druga forma za te poslove, odnosno, biće ništavan, neće moći proizvoditi pravna dejstva, uključujući upise u javni registar Uprave za nekretnine”, piše u dopisu.
Dodaje se da je zakonom propisano da se u formi notarskog zapisa sačinjavaju pravni poslovi, čiji je predmet prenos ili sticanje svojine ili drugih stvarnih prava na nepokretnostima.
( Dragana Babović )