Veče Jevrema Brkovića na Barskom ljetopisu
" Svojim društvenim angažmanom i otporom doprinio je da Crna Gora danas izgleda ljudskije za sve građane Crne Gore i da crnogorski duh i jezik počnu da se ispravljaju"
"Prošlo je 57 godina otkako je pjesnik Jevrem Brković objavio svoj nesvakidašnji dar zbirkom “Retorika kiše”.
Podgorica je uvijek bila literarnija od sebe same kada je u njoj stvarao bard Brković, spiritus movens crnogorskog intelektualnog kruga.
Mnogi Brkovića doživljavaju prije svega kao lirika, tražio je i pronalazio mogobrojne spone između poezije i istine. Kao stvaraoca, odlikuju ga dva simbolička znaka-Duklja i kula koji isijavaju svoje značenje kroz cijeli njegov opus" rekla je sinoć pored ostalog doktorantkinja filoloških nauka iz Bara Gordana Leković o djelu Jevrema Brkovića na večeri posvećenoj djelu velikog crnogorskog književnika, ali uspomeni na njegovu suprugu Kaću Brković.
U Dvorcu kralja Nikole, u okviru književnog programa XXIV Barskog ljetopisa, kao njegov decenijski prijatelj i saradnik o stvaralaštvu Jevrema Brkovića govorio je književnik i publicista Marijan Mašo Miljić, rukovodilac Biblioteke Istorijskog instituta Crne Gore, koji je za Brkovića kazao da je najveći živi crnogorski književnik.
" Svojim društvenim angažmanom i otporom doprinio je da Crna Gora danas izgleda ljudskije za sve građane Crne Gore i da crnogorski duh i jezik počnu da se ispravljaju.
Sedamdesetih godina prošlog vijeka, časopis “Ovdje “ koji je uređivao, bio je jedan od najboljih jugoslovenskih časopisa ali i jedan od najvećih kulturnih događaja Crne Gore u socijalističkoj Jugoslaviji.
Svoje prozne tekstove Jevrem piše na kucaćoj mašini, ali, poeziju ispisuje naliv perom i to je za njega kultni posao" rekao je Miljić koji je detaljno predstavio novi Brkovićev roman “Gospodar kule”.
Decenijama u žiži interesovanja
Uvodničarka i urednica književnog segmenta Festivala Mila Čordašević Brkovića je opisala kao stvaraoca koji je već decenijama u žiži interesovanja intelektualne, književne i političke javnosti, jer je, aktivno učestvujući u brojnim važnim događajima kroz koje je prolazila Crna Gora, postao politički najeksponiraniji crnogorski pisac.
Na književnoj sceni se pojavio sredinom pedesetih godina prošlog vijeka, a danas, sa preko pedeset objavljenih naslova poezije za odrasle i djecu, proze, romana, drama, esejističkih, polemičkih i publicističkih knjiga, kao i Sabranim djelima u trideset tomova, slovi za najproduktivnijeg crnogorskog stvaraoca.
Za svoj književni rad dobio je brojne značajne domaće i internacionalne nagrade-Ratkovićeva, Sterijina, Trinaestojulska.., a djela su mu prevođena na gotovo sve značajne svjetske jezike.
" Na planu kulture, Brković je utisnuo lični pečat u pokretanju i uređivanju književnih revija ”Ovdje” i “Crnogorski književni list”, bio je predsjednik Udruženja književnika Crne Gore, a učestvovao je u osnivanju Crnogorskog društva nezavisnih književnika, Matice crnogorske, Crnogorskog PEN centra i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti, na čijem se čelu nalazi od njenog nastanka" rekla je Čordašević.
Fragmente iz najpoznatijih Brkovićevih djela, uključujući i nekoliko pjesama posvećenih nedavno preminuloj supruzi po ličnoj želji pjesnika, sugestivno je kazivao dramski umjetnik Danilo Čelebić.
Na platou ispred Dvorca kralja Nikole sjutra u 21 sat počinje autorsko veče poetese i novinarke iz Podgorice - Daliborke Koprivice sa kojom će razgovarati pjesnik i književni kritičar Marinko Vorgić.
( Radomir Petrić )