Hrvatski i srpski građevinci hoće zajedno da grade olimpijske objekte
Građevinci su shvatili da pojedinačnim nastupima ne mogu uspješno konkurisati stranim kompanijama
Više građevinskih kompanija iz Hrvatske i Srbije uskoro će osnovati konzorcijum koji će učestvovati na tenderima u inostranstvu, najavio je Goran Rodić iz srbijanske Privredne komore.
Do osnivanja konzorcijuma došlo je nakon prošlogodišnjeg sastanka više od 40 građevinskih preduzeća iz dvije države, piše Poslovni dnevnik.
Građevinci su shvatili da pojedinačnim nastupima ne mogu uspješno konkurisati stranim kompanijama, bez obzira na veliko iskustvo u izvođenju velikih infrastrukturnih radova. Uprkos izvanrednim referencama problem je slaba finansijska logistika zbog koje ne mogu dobiti garancije potrebna za dobijanje velikih poslova.
Ponuda iz Rusije
Za osnivanje konzorcijuma iz Srbije su zainteresovani Energoprojekt, Mostogradnja, Planum, Gemaks, Ratko Mitrović, Montera, Hidrotehnika - Hidroenergetika, Goša, ABS i MinelGrađevinska operativa izlaz iz teškoća vidi u zajedničkom nastupu jer na "domaćem terenu" nema dovoljno investicija. U Srbiji se nadaju da se u Hrvatskoj može pronaći novac potreban za finansijske garancije, dok srbijanska građevinska operativa može dobiti poslove u Rusiji.
Sa zajedničkim nastupom biće znatno povećani izgledi da to i ostvare. Iz Rusije je stigla povoljna ponuda za gradnju turističkih objekata na 150 kilometara dugoj obali u Sočiju u kojem će se održati Zimske olimpijske igre za čije potrebe bi se gradili objekti.
I Konstruktor zainteresovan
Srpska građevinska preduzeća ne mogu prihvatiti tako velik "zalogaj", ali u saradnji s hrvatskim izgledi postaju realniji. Kompanije su prošle jeseni učestvovale na inicijalnom skupu što su ga organizovale komore Hrvatske i Srbije.
Građevinske operative iz Hrvatske i Srbije za vrijeme zajedničke države na stranim gradilištima izvodile su radove vrijedne tri milijarde USD godišnje. Preračunato u sadašnje cijene iznos bi bio barem dvostruko viši.
Sadašnja vrijednost tih radova ne prelazi 200 miliona USD jer su ih preuzele druge kompanije zahvaljujući finansijskoj moći i bankarskim garancijama na koja preduzeća iz Hrvatske i Srbije ne mogu računati ako nastupaju pojedinačno.
Iz Hrvatske su spremnost za saradnju pokazali Konstruktor, Gradnja Osijek, Tehnika, Tempo, Lavčević, Vibrobeton, Hidroelektra, Osijek-Koteks i drugi.
Za osnivanje konzorcijuma iz Srbije su zainteresovani Energoprojekt, Mostogradnja, Planum, Gemaks, Ratko Mitrović, Montera, Hidrotehnika - Hidroenergetika, Goša, ABS i Minel, a pridruživanje je najavilo još nekoliko kompanija.
( Vijesti online )