Britanija protjerala libijske diplomate i priznala Savjet
Britanija je takođe odlučila da odmrzne 102 miliona eura libijskih sredstava, kako bi ona mogla da budu preusmjerena pobunjenicima
Velika Britanija je protjerala preostalo diplomatsko osoblje iz libijske ambasade u Londonu i priznala pobunjenički Nacionalni prelazni savjet kao jedinu legitimnu vlast u Libiji, izjavio je britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg.
Nacionalni savjet je pozvan da preuzme libijsku ambasadu u Londonu, u kojoj su se do sada nalazile diplomate lojalne Muameru el Gadafiju, rekao je Hejg na konferenciji za novinare.
Nacionalni savjet je pozvan da preuzme libijsku ambasadu u Londonu, u kojoj su se do sada nalazile diplomate lojalne Muameru el Gadafiju
"Premijer i ja smo odlučili da Velika Britanija prizna i da sarađuje sa Nacionalnim prelaznim savjetom kao jedinim zvaničnim predstavnikom vlasti u Libiji", istakao je Hejg.
On je dodao da je u skladu sa tim libijski otpravnik poslova danas obaviješten da on i druge libijske diplomate bliske Gadafijevom režimu moraju da napuste Veliku Britaniju.
Forin ofis je ranije saopštio da libijske diplomate moraju da napuste Veliku Britaniju u roku od tri dana.
Grupa pobunjenika razvila je crveno - crno - zelenu zastavu libijske opozicije izvan ambasade, po objavljivanju Hejgovog saopštenja, iako Gadafijeva zelena zastava i dalje stoji na zgradi.
Britanija je takođe odlučila da odmrzne 102 miliona eura libijskih sredstava, kako bi ona mogla da budu preusmjerena pobunjenicima.
Katib: međunarodna zajednica je duboko podijeljena o pitanju na koji način postići političko rješenje u Libiji
Specijalni izvjestilac Ujedinjenih nacija za Libiju Abdulilah el Katib naveo je u saopštenju, objavljenom sinoć u Njujorku, da je međunarodna zajednica "duboko podijeljena o pitanju na koji način postići političko rješenje" u toj sjevernoafričkoj zemlji.
Katib je početkom sedmice posjetio sedište pobunjenika u Bengaziju na istoku zemlje, kao i prijestonicu Tripoli.
Odluka vlade u Londonu uslijedila je nakon sastanka održanog 15. jula u Istanbulu na kome su SAD, Britanija i 30 drugih država, članica međunarodne kontakt grupe, priznale prelazni savjet kao legitimnog predstavnika vlasti u toj afričkoj zemlji.
( AFP/Rojters )