Poslodavci odbijaju da zaključe ugovor sa trudnicama
Vlahović je podsjetila da Zakon o zapošljavanju sadrži princip nediskriminacije predviđajući da su sve nezaposlene osobe jednake.
Poslodavci u velikom broju slučajeva ne postupaju prema zakonu i odbijaju da zaključe ugovor sa trudnicom, i za rješenja tog problema neophodna je organizovanija inspekcijska kontrola, smatra predstavnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava Branka Vlahović. Ona je agenciji MINA rekla da, iako poslodavac, prema zakonskoj regulativi, ne može od žene zahtijevati podatke o porodičnom statusu i planiranju porodice, praksa pokazuje suprotno. Prema njenim riječima, ne samo da postavljaju pitanja lične sadržine, nego često traže i dokaz o trudnoći. "Takođe je česta pojava da poslodavci prilikom zasnivanja radnog odnosa traže potpisivanje dva ugovora – jedan o zasnivanju radnog odnosa i jedan o sporazumnom prestanku u slučaju trudnoće ili slično, u koji se naknadno samo unosi datum i on stupa na snagu kada poslodavcu to odgovara“, navela je Vlahović. Ona je kazala da se sa pravima vezanim za trudnoću i porođaj zaposlenih žena može posmatrati i pitanje prava na ljekarske preglede, kontrole i druge tretmane povezane sa predstojećim porođajem i brigom o djetetu. "Poznato je da Direktive Evropske unije o zaštiti bezbjednosti i zdravlja trudnica na radu, porodilja i dojilja predviđaju pravo na odsustvo iz ovih razloga i to bez ikakvih gubitaka na zaradi zbog potrebnih pregleda i kontrola”, navela je Vlahović. Ona je upozorila da domaći Zakon o radu ne predviđa slične mogućnosti za zaposlene trudnice.
Poznato je da Direktive Evropske unije o zaštiti bezbjednosti i zdravlja trudnica na radu, porodilja i dojilja predviđaju pravo na odsustvo iz ovih razloga i to bez ikakvih gubitaka na zaradi zbog potrebnih pregleda i kontrolaMoguće je, kaže ona, da jedino u dogovoru sa poslodavcem odsustvuju sa posla, ili da same nađu vrijeme koje im može omogućiti ovakve preglede, koristeći slobodne dane, bolovanje ili godišnji odmor. Vlahović je podsjetila da Zakon o zapošljavanju sadrži princip nediskriminacije predviđajući da su sve nezaposlene osobe jednake. “Ako se, međutim, sve ovo gleda iz postojeće prakse, vidljivi su ozbiljni nedostaci u zaštiti žena pri zapošljavanju, a i tokom radnog odnosa, čekanju na zaposlenje, u slučajevima proglašenja tehnološkog viška, dodatne obuke i obrazovanja i slično”, smata Vlahović. Prema njenim riječima, bez obzira što prema Zakonu poslodavac ne može odbiti da zaključi ugovor o radu sa trudnom ženom, niti joj može otkazati ugovor o radu zbog trudnoće taj princip u praksi ne nailazi na potpunu primjenu. "Jer poslodavci u velikom broju slučajeva postupaju suprotno. Riječ je o nedovoljnoj i nepotpunoj primjeni propisa, ali i nedostacima koji znače dogradnju pravne regulative u smislu poštovanja svih demokratskih standarda iz međunarodnog prava, ali i očuvanja stečenih prava u našem sistemu“, kazala je Vlahović. Ona je ocijenila da je neophodna organizovanija kontrola inspekcija kako bi se doprinjelo rješenju problema. "Neophodne su koordinirane inspekcijske kontrole i češći nadzor nad sprovođenjem osnovnih zakonskih odredbi, tipa potpune i stalne provjere ugovora o zapošljavanju, nepravilnosti prilikom zasnivanja radnog odnosa, efikasnog kažnjavanju prekršilaca i slično”, navela je ona. Tako bi, prema riječima Vlahović, napravili prostor za efikasniju primjenu zakona, veće povjerenje onih kojima je ta zaštita potrebna, saradnju sa poslodavcima i njihovim udruženjima u smislu pomoći kod upoznavanja i sa njihovim pravima i obavezama. Ona je navela da bi tako bile i veće koristi koju bi država ostvarila regulisanjem obaveza prema njoj i eliminacijom sive ekonomije i rada na crno u kojem je, smatra ona, veliki broj žena. Vlahović smatra da bi vođenje rodno senzitivne statistike pokazalo različite nivoe i probleme u diskriminaciji žena. "Međutim, mali broj subjekta se pridržava ove obaveze, a inspekcija ne vrši nadzor, niti traži ispunjavanje ove direktne zakonske obaveze od poslodavaca“, zaključila je Vlahović.
( Mina )