Sve više mladih žena u Crnoj Gori obolijeva od raka grlića materice

Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje u 2009. godini od tumora grlića materice oboljele su 324 žene, što je znatno više u odnosu na prethodnu godinu

571 pregleda0 komentar(a)
žene, Foto: Www.esquire.com
02.07.2011. 19:17h

Od raka grlića materice sve češće obolijevaju mlađe žene od četrdeset godina, a poodmakli stadijum tumora otkriva se i kod žena u najreproduktivnijem životnom dobu, nakon prvog porođaja ili pacijentkinja koje se još nijesu ostvarile kao majke.

Prema posljednjim podacima Instituta za javno zdravlje u 2009. godini od tumora grlića materice oboljele su 324 žene, što je znatno više u odnosu na prethodnu godinu kada je registrovano 196 oboljelih pacijentkinja.

"U proteklih pet godina znatno se smanjila starosna granica žena koje obolijevaju od te bolesti, a kancoregeno ili pretkancerogeno stanje, nažalost, nerijetko se otkriva kod žena koje su u punoj reproduktivnoj snazi", kazao je za “Vijesti” ginekolog onkolog Kliničkog centra Crne Gore dr Nebojša Jokmanović.

Tumor se, kako je dodao, svake godine otkrije i kod nekoliko trudnica, a trenutno se oko pet njih liječi.

"Poražavajuće je što se kod više od polovine oboljelih pacijentkinja tumor otkrije u već poodmakloj i uznapredovaloj fazi, kada su šanse za izlječenjem znatno manje, a funkcija reproduktivnih organa u većini slučajeva već uništena", smatra dr Jokmanović.

Potrebna je i podrška porodice

Psihički efekat liječenja pacijentkinja, kako dodaje, podjednako je važ an, jer je veoma teško saopštiti mladoj ženi, koja nema djece da ima tumor, a još teže je ukoliko je pri tom i njen život u opasnosti, u slučajevima kada je bolest znatno uznapredovala.

"Pacijentkinje tada padaju u depresiju. U tim situacijama neophodna im je velika podrška porodice i najbližih", priča dr Jokmanović i napominje da je pozitivan stav oboljele žene veoma važan za uspješnu borbu protiv bolesti.

Razlozi sve češćeg obolijevanja mlađih žena, kako doktor smatra, su sve ranije stupanje u seksualni odnos, često mijenjanje partnera, infekcije humanim papiloma virusom (HPV), kao i postojanje drugih seksualno prenosivih bolesti.

Ističući da u Crnoj Gori od karcinoma grlića materice godišnje oboli oko 100 žena, dr Jokmanović je dodao da naša zemlja sa oko 20 oboljelih na 100 hiljada žena, spada u red onih sa visokom stopom obolijevanja.

"Preventivni pregledi najbolji su način da se spriječi pojava te bolesti, jer redovni PAPA testovi i druge dijagnostičke metode mogu da otkriju prve promjene na tkivu, a ukoliko se tumor otkrije u ranom stadijumu, izlječenje i očuvanje reproduktivnih organa su izvjesni", naglašava dr Jokmanović.

Rijetko dolaze na pregled

Međutim, kako dodaje, pojedine pacijentkinje ginekološke preglede ne obave ni tri-četiri godine nakon porođaja, a u pojedinim slučajevima prođe i decenija između dvije posjete ginekologu, naglašava dr Jokmanović.

"Poražavajuće je što se kod više od polovine oboljelih pacijentkinja tumor otkrije u već poodmakloj i uznapredovaloj fazi, kada su šanse za izlječenjem znatno manje, a funkcija reproduktivnih organa u većini slučajeva već uništena", smatra dr Jokmanović
"Kontrolni pregled mora se obaviti na svakih devet mjeseci, dok se PAPA test preporučuje jednom godišnje ženama koje su seksualno aktivne ili su starije od 18 godina", savjetuje dr Jokmanović.

On smatra da bi se na nivou primarnog zdravstva morala voditi agresivnija kampanja, a žene stalno pozivale na preventivne preglede, čemu će u velikoj mjeri doprinijeti usvajanje akcionog plana preventivnih pregleda od strane Ministarstva zdravlja.

"Mada su prvi simptomi bolesti neprimjetni, prvenstveno se javlja sukrvičav sadržaj, pojave mrlja na vešu nakon odnosa ili tuširanja, te veće vaginalno krvarenje", kazao je dr Jokmanović, savjetujući da se nakon što primijete bilo kakve promjene, žene odmah obrate ginekologu.

"Poražavajuće je što se kod više od polovine oboljelih pacijentkinja tumor otkrije u već poodmakloj i uznapredovaloj fazi, kada su šanse za izlječenjem znatno manje, a funkcija reproduktivnih organa u većini slučajeva već uništena", smatra dr Jokmanović

Danilovgrađani šalju poziv na pregled na kućnu adresu

Zahvaljujući sprovođenju pilot projekta “Rano otkrivanje raka grlića materice” u danilovgradskom Domu zdravlja “Dimitrije- Dika Marenić ”, za proteklih pet mjeseci, pregledano je oko 400 žena, dok je karcinom otkriven kod osam pacijentkinja.

" Na poziv da obave ginekološki pregled, svakodnevno nam se odazove i po desetak žena, a one koje se nijesu do sada registrovale, ujedno mogu da izaberu i svog ginekologa", kazala je direktorica te ustanove Zorica Kovačević.

Ona je objasnila da su pozivi Doma zdravlja ženama upućivani na kućne adrese, a da ih je i Fond za zdravstvo pismeno obavještavao o pilot projektima i važnosti preventivnih pregleda.

Projekat ranog otkrivanja tumora grlića materice, kako je dodala, počeo je da se sprovodi i u domovima zdravlja u Podgorici, Budvi i Rožajima, dok bi Nacionalni program za borbu protiv te bolesti trebalo da bude usvojen tokom septembra.

Vakcina čeka zakon

U zemljama u regionu, kao i u svijetu, u protekle tri godine na tržištu se pojavila vakcina protiv raka grlića materice. U srbijanskim apotekama dostupna je četvorovalentna vakcina „gardasil“, čiji je proizvođač američka farmaceutska kompanija "Merk".

Riječ je o preventivnoj vakcini protiv humanog papiloma virusa, naročito njegovih kancerogenih oblika, koji izaziva rak grlića materice. Vakcina je namijenjena mladim ženama koje nemaju taj virus, a daje se u tri doze, i to dva, odnosno šest mjeseci nakon prve doze, dok one koje su već seksualno aktivne mogu imati korist od HPV vakcinacije, ali u značajno manjoj mjeri.

Međutim, u crnogorskim apotekama, kao ni privatnim ginekološkim ambulantama vakcina još nije na raspolaganju ženama. Prema objašnjenju ginekologa, u Crnoj Gori vakcine se još ne primjenjuju jer je za to potrebna i određena zakonska regulativa, te stoga nema ni pacijentkinja koje su zainteresovane.

Osim neobaviještenosti, vakcine se daju mlađim djevojkama između 15 i 18 godina, kada slabije posjećuju ginekologa, te se pretpostavlja da je i to jedan od razloga nezainteresovanosti za taj vid prevencije obolijevanja.

Mišljenja stručnjaka o djelotvornosti vakcine još su podijeljena, te je najbolje redovno obavljati preventivne preglede.