Ispitno ročište za povjerioce Željezare odloženo za 20. jul

Na ročištu su se pojavili njihovi pravni zastupnici, kao i advokat radnika kojima se duguje oko četiri miliona eura.

0 komentar(a)
Željezara, Foto: Srđo
29.06.2011. 15:20h

Ispitno ročište za povjerioce nikšićke Željezare, u kojoj je stečaj uveden 19. aprila, odloženo je za 20. jul jer stečajni upravnik Veselin Perišić nije uspio da uradi listu priznatih i osporenih potraživanja.

"Ukupno se prijavilo 375 povjerilaca koji potražuju oko 147 miliona eura, što je mnogo više nego što sam našao u poslovnim knjigama. Potraživanja su iz različitih osnova, ima onih koja su jako složena, tako da je bilo teško sačiniti listu priznatih i osporenih potraživanja s obzirom na vrijeme i obim prijava. Tražio sam još vremena kako bi urađena procjena bila kvalitetna, ali i kako bi dali šansu povjeriocima kojima je osporeno potraživanje da dostave, ukoliko naravno postoji, dodatnu dokumentaciju i da se ponovo preispita njihovo potraživanje. Mislim da će od prijavljenih potraživanja biti potvrđeno oko 40 odsto njih dok će 60 odsto biti osporeno“, kazao je Perišić.

MNSS-u i Rekuperu je ostavljen rok da urade najavljeni plan reorganizacije o kojem će se onda izjasniti Privredni sud i povjerioci
Najveći povjerioci su vlasnik Željezare MNSS i of-šor kompanija Rekupero, koja je povezana sa vlasnikom, i koji zajedno potražuju 60,7 miliona eura.

Na današnjem ročištu pojavili su se njihovi pravni zastupnici, kao i advokat radnika kojima se duguje oko četiri miliona eura.

Tu su bili i advokati Elektroprivrede koja potražuje preko šest miliona eura, države, koja potražuje 33 miliona eura, Poreske uprave, koja je prijavila potraživanja u iznosu od šest miliona eura, Opštine Nikšić, i kompanija Europolis Montenegro, Livnice, Messer tehnogas, Zetatransa i Progresa.

U Željezari se nakon uspostavljanja tromjesečne poslovno-tehničke saradnje sa firmom „Neksan“ proizvodnja obavlja u kontinuitetu a radnici bi trebalo da do kraja sedmice dobiju i junsku zaradu.

Prije nekoliko dana je počela realizacija socijalnog programa i isplaćivanje radnika koji su se prijavili za prodaju radnog mjesta po ponuđenim uslovima. Takvih je u Željezari 180, dok će oko 800 njih sačekati da dobiju prijevremenu starosnu ili invalidsku penziju, a određeni broj radnika ima i dodatne uslove pod kojima su najavili odlazak iz fabrike.

MNSS-u i Rekuperu je ostavljen rok da urade najavljeni plan reorganizacije o kojem će se onda izjasniti Privredni sud i povjerioci.

Najbolja solucija prodaja Željezare

Stečajni upravnik smatra da je najbolje rješenje za povjerioce i radnike prodaja Željezare jer bi na taj način dužnici bili namireni iz formirane stečajne mase, dok bi kupac bio obavezan da preuzme radnike koji bi preostali nakon realizacije socijalnog programa.

“U slučaju prodaje Željezare postojala bi mogućnost da se rasprodaju njeni pogoni ili da se nađe novi investitor koji bi bio zainteresovan za cjelokupnu fabriku. To bi zavisilo od toga šta bi bilo bolje za povjerioce i na koji način bi mogli da se naplate i budu zaštićeni. Međutim, i u tom slučaju se mora voditi računa o radnicima. Ali, Željezara nije bitna samo zbog povjerioca i radnika. Ona je veoma važan faktor kako za privredni život Nikšića, tako i za privredu cjelokupne države”, istakao je Perišić.