Slovenci bi se rado priključili Austriji ili Švajcarskoj
Slovenci, 20 godina od proglašenja samostalnosti, iz ekonomskih razloga više nisu mnogo vezani za svoju državu.
Gotovo polovina Slovenaca je spremna da se priključi drugoj državi ukoliko će to poboljšati njihove uslove života. Najradije bi se pripojili Austriji ili Švajcarskoj, pokazuje istraživanje državne televizije Slovenije, koje prenosi austrijska novinska agencija APA.
Zbog boljeg života 36,4 odsto Slovenaca bi se odmah preselilo u inostranstvo, a veoma je interesantno da bi se, iz istog razloga, iselila čak dva od tri mlada Slovenca, kao i svaki drugi visokoobrazovani stanovnik te zemlje.
Od onih koji su spremni da napuste Sloveniju čak 60 odsto bi uzelo i drugo državljanstvo, i jedna trećina je spremna da se odrekne slovenačkog pasoša.
Istraživanje, koje je sproveo institut 'Mediana' pokazuje da Slovenci nakon dvije decenije nezavisnosti značajno manje osjećaju pripadnost svojoj državi.
Čak 72 odsto Slovenaca ističe da osjećaj pripadnosti državi nije tako visok kao prilikom dobijanja državnosti.
Obilježavanje nezavisnosti širom Slovenije
Proslava dvadesetogodišnjice nezavisnosti Slovenije počela je brojnim ceremonijama širom zemlje koje će kulminirati centralnom proslavom danas u Ljubljani na kojoj će se zvanicama obratiti predsjednik Danilo Tirk.
Prisustvo na obilježavanju godišnjice proglašenja nezavisnosti Slovenije od Jugoslavije 1991.godine najavili su i šefovi četiri susjedne zemlje, prenijela je slovenačka novinska agencija STA.
Državni program proslave počinje ceremonijalnom sjednicom Narodne Skupštine za kojim će uslijediti proslava na jednom od glavnih gradskih trgova.
Proslave godišnjice su već juče održane u Mariboru, Celju, Jesenicama i Vrhnici i nastaviće se tokom današnjeg dana i vikenda.
U nedelju će tim povodom čak biti održana služba u Vestminsterskoj opatiji u Londonu, prenosi STA.
U međuvremenu danas objavljeno istraživanje pokazuje da 20 godina poslije proglašenja nezavinosti Slovenci više nisu mnogo vezani za svoju državu i to iz ekonomskih razloga.
Gotovo polovina Slovenaca je spremna da se priključi drugoj državi, a da bi imali bolji život najradije bi se pripojili Austriji ili Švajcarskoj, pokazuje istraživanje državne televizije Slovenije, koje prenosi austrijska novinska agencija APA.
Slovenački parlament je 25. juna 1991. usvojio akt "Temeljna povelju o samostalnosti i nezavisnosti Slovenije", pozivajući se na rezultate plebiscita. Tog dana uveče je na Trgu republike u Ljubljani održana svečanost proglašenja samostalnosti.
Plebiscit o samostalnosti i nezavisnosti Slovenije održan je krajem 1990. godine i na njemu se 88,5 odsto građana izjasnilo za nezavisnost.
U noći poslije usvajanja odluke o državnoj samostalnosti i suverenosti Slovenije jedinice JNA krenule su ka graničnim prelazima SFRJ u Sloveniji, a Slovenci su ih dočekali barikadama, koje su razbijane tenkovima i napadima avijacije.
Borbe su trajale deset dana, a završene su uz asistenciju Evropske zajednice (EZ), na Brionima, gdje je donijeta Zajednička deklaracija o mirnom rješavanju jugoslovenske krize, poznatije kao Brionska deklaracija.
Njome su dogovoreni prekid vatre u Sloveniji, povlačenje JNA iz te republike i nastavak pregovora o budućnosti SFRJ. Predsjedništvo SFRJ glasovima predstavnika Beograda i Ljubljane odlučilo je da se JNA povuče iz Slovenije, što je i učinjeno početkom jula.
Prva zemlja koja je priznala Sloveniju bila je Njemačka, 23. decembra 1991. a uskoro su to učinile i ostale članice tadašnje EZ (danasanja EU).
Slovenija je u Ujedinjene nacije primljena 22. maja 1992. godine. Ona se priključila NATO-u 29. marta 2004. a Evropskoj uniji 1. maja te godine. Slovenija je 2007. predsjedavala EU.
( Vijesti online )