Radnici pekare "Nik pek" počeli štrajk glađu
Oni traže isplatu zaostalih 12 plata, povezivanje radnog staža, isplatu otpremnina iz Fonda rada i realizaciju socijalnog programa po kome bi za godinu staža dobili 250 eura
Radnici gradske pekare “Nik pek” u kojoj je proizvodnja obustavljena 17 marta, a stečaj uveden 11. aprila, počeli su štrajk glađu i od njega, kako rekoše, neće odustati dok se ne ispune njihovi zahtjevi.
Oni traže isplatu zaostalih 12 plata, povezivanje radnog staža, isplatu otpremnina iz Fonda rada i realizaciju socijalnog programa po kome bi za godinu staža dobili 250 eura.
"Molimo sve koji su u mogućnosti da nam pomognu, kako nadležne institucije tako i sindikate, kako bi se ova naša neprijatna situacija što prije riješila“, kazao je Čolaković.„Proizvodnja je obustavljena 17. marta i radnici su grubo izbačeni na ulicu. Obzirom da već duže vrijeme ne radimo, a u Nikšiću je nemoguće naći posao, veliki broj porodica je ostao bez egzistencije. Bili smo prinuđeni da se odlučimo na ovu nepopularnu mjeru i istrajaćemo u tome sve dok se naši zahtjevi ne ispune“, kazao je u ime radnika koji štrajkuju u prostorijama pekare Sreten Čolaković.
On je podsjetio da su radnici nakon prekida proizvodnje i uvođenja stečaja protestovali, razgovarali sa predstavnicima lokalne vlasti i resornih ministarstava i dobijali obećanja koja još uvijek niko nije ispunio.
„Radni staž je uplaćen do juna 2009 godine, ali nije povezan od 2004, pa radnici ne mogu da ostvare svoja prava na Birou rada. Potraživanja prema pekari ima 117 radnika, mada su neki u međuvremenu prekinuli radni odnos. U trenutku uvođenja stečaja bilo je oko 90 zaposlenih, od čega je 40 radnika imalo stalni radni odnos, dok je 60 bilo na određeno, mada je bilo i ljudi koji su bili zaposleno na crno. Molimo sve koji su u mogućnosti da nam pomognu, kako nadležne institucije tako i sindikate, kako bi se ova naša neprijatna situacija što prije riješila“, kazao je Čolaković.
On je dodao da će im se sjutra pridružiti i ostali radnici jer nijesu svi bili blagovremeno upoznati sa najavljenim štrajkom.
Nezakonit boravak radnika na tuđoj imovini
Predsjednik Sindikata Momčilo Damjanović kazao je da podržava radnike, ali ne i način na koji pokušavaju da ostvare svoja prava.
Nijesam upoznat sa štrajkom niti sa štrajkačkim pravima radnika, rekao je stečajni upravnik Ostojić.„Razgovarao sam sa ministrom Tarzanom Miloševićem i predsjednikom Opštine Nebojšem Radojičićem i trebalo bi da se za nekoliko dana ponovo sastanemo, ali radnici ne žele više da čekaju. Imali smo i do sada razgovore, obećali su nam pomoć ali do sada nijesu imali vremena pa će nas primiti za dva-tri dana“, kazao je Damjanović i dodao da se radnicima, na ime neisplaćenih zarada, duguje oko 310.000 eura.
Milisav Ćipranić, koji je bio većinski vlasnik pekare od 1997. godine, čim je istu zatvorio najavio je prodaju vlasništva i uvođenje stečaja, a kao razlog je naveo dug od 700.000 eura i nedostatak brašna. On je tada kazao da će iz stečajne mase biti isplaćena sva dugovanja radnicima.
„Nijesam upoznat sa štrajkom niti sa štrajkačkim pravima radnika. Radnici se nezakonito nalaze na tuđoj imovini. Moja dužnost je da zaštitim imovinu u stečaju što ću ja i uraditi pa ću nezakoniti štrajk na tuđoj imovini prijaviti nadležnim organima“, kazao je stečajni upravnik Žarko Ostojić.
( Svetlana Mandić )